Онлайн пазаруването е неизменна част от ежедневието на все повече хора по света. С удобството и лесния достъп, които предлага, много потребители предпочитат да правят покупки чрез интернет и през телефона.
Въпреки това, мнозина забелязват, че разходите им значително се увеличават. Въпросът, който възниква, е защо онлайн пазаруването води до повишаване на разходите?
Въпреки че онлайн пазаруването спестява време, като ни позволява да купуваме всичко от уюта на дома си, то често води до по-високи разходи. Лесният достъп и удобството ни изкушават да правим импулсивни покупки, които не бихме направили в традиционен магазин. Допълнителни такси за доставка и маркетинговите стратегии на онлайн търговците също допринасят за увеличаването на разходите. Така спестеното време всъщност може да ни излезе по-скъпо, като изпразни сметките ни по-бързо, отколкото очакваме, съобщава econ.bg.
Онлайн магазините използват разнообразни маркетингови стратегии, за да насърчават потребителите да харчат повече. От персонализирани препоръки до ограничени във времето оферти и отстъпки, потребителите често са изкушени да купят повече, отколкото първоначално са планирали. Така наречените "флаш промоции" (flash sales), например, създават усещане за неотложност и страх от пропускане на изгодна сделка, което увеличава вероятността за импулсивни покупки.
Вече имаме и "Кибер понеделник", като продължение на "Черен петък". "Кибер понеделник" е маркетингов термин, с който се обозначава първият понеделник след Деня на благодарността в САЩ. Това е 24-часово събитие за онлайн пазаруване, което първоначално е създадено от бизнеса, за да насърчи хората да пазаруват онлайн, и сега често се разглежда като продължение на разпродажбите по време на Черния петък.
Терминът "Черен петък" произхожда от 50-те години на миналия век, докато "Кибер понеделникът" е въведен през 2005 г., за да опише понеделника след Черния петък, когато хората продължават да пазаруват онлайн, след като се върнат на работа.
При онлайн пазаруването потребителите нямат възможност да видят, пипнат или изпробват продукта преди да го купят. Това води до по-чести случаи на неудовлетворение от покупката и необходимост от връщане или замяна на артикули. Въпреки че някои онлайн магазини предлагат безплатно връщане, други начисляват допълнителни такси, което също увеличава разходите. Освен това, потребителите често са принудени да купуват допълнителни аксесоари или продукти, които не са планирали първоначално, за да компенсират неудобствата.
Психологически фактори също играят роля в повишаването на разходите при онлайн пазаруване. Липсата на физическа разплата (пари в брой) прави покупките по-малко осезаеми. Плащането с карта или чрез онлайн платформи създава усещане за "по-лесно харчене", тъй като не се виждат физическитe пари, които излизат от джоба ни. Това води до склонност до разточителност, без да осъзнаваме реално колко сме похарчили.