15 Ноември 2024, 12:40 Днес (3) | Вчера (5)

Преструктурирането на ЕС ще определи бъдещето на валутния пазар

14 Април 2004 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Световната икономика в момента е изправена пред три сериозни предизвикателства

Заглавия в печата се редят като на филмова лента. "Доларът е на кръстопът", "Еврото отново пое инициативата", "Йената набира скорост". Дилърите от цял свят се опитват да установят някаква закономерност в променящите се валутни курсове, да вникнат в причините и да начертаят прогнози. Заглавията са различни, но същността е една. Борсите са онази чувствителна страна на финансово-икономическата система, която първа отразява неустойчивото развитие и колебанията в икономиката и валутнопаричните отношения.

Според анализаторите 2004 г. е решаваща

за световната икономика. Между алтернативата нови хоризонти и подем или нови проблеми и неустойчивост повечето от тях съзират втория вариант.


Европейският съюз прокламира амбициозната задача до 2010 г. да стане най-бързо развиващата се общност.
Снимка: ЕПА
 
В началото на нашия век световното стопанство преодоля последиците от технологическия бум през 90-те години на миналия век. Във финансово изражение това означаваше загуба на милиарди долари от инвеститори на американските финансови пазари и малко по-малко за европейските. Но нямаше икономически спад, нито банкови кризи. Сега световната икономика е изправена пред три сериозни предизвикателства.

На първо място икономическото положение на САЩ, въпреки някои позитивни белези, си остава неустойчиво. Държавните разходи за периода 2001-2003 г. се увеличиха с 1 трилион долара, а задлъжнялостта нарасна на 600 млрд.долара. Нуждите от приток на чуждестранни инвестиции се изчисляваха на 900 млн.долара на ден за 2000 г. и на 2,4 млрд.долара в края на 2003 г. За да ги насърчи, "магьосникът" на трезора Алън Гриинспън свали лихвения процент през миналата година от 6,5 на 1 за година. Но той бе принуден

да признае финансовите диспропорции

в американската икономика.

Второто предизвикателство идва от обстоятелството, че утвърдилата се през 70-те години на миналия век международна финансова система се разпадна. През 1971 г. САЩ се отказаха от златното обезпечение на долара, поставяйки го в положението на единствена резервна валута. Но нещата се промениха. Отрицателното търговско салдо през ноември 2003 г. бе 548,6 млрд. долара. С обявяването на еврото възникна за първи път съперник на долара, което Милтън Фридмън високомерно нарече "най-голямата финансова грешка на 20 век".

На трето място стоят настъпилите изменения в Азия, които влияят на световната финансово-икономическа система. Япония се съвзе от неколкогодишната рецесия. Японската банка изкупи през 2003 г. 190 млрд.долара, за да задържи покачването на стойността на йената, облекчавайки износа. Въпреки това съотношението достигна 112,30 йени за долар. Очаква се отказ на банката от масова интервенция на валутния пазар, за да се стимулира растежа. Към средата на март йената се котираше за 135 евро. Японското правителство предвижда през финансовата година, започнала на 1 април, икономически ръст от 1,8%, голямата част от който ще бъде от износ. Остават проблемите с дефлацията. Япония обаче отстъпва лидерското място в региона на Китай, чийто експорт вече достигна 500 млрд.долара и скоро ще надхвърли японския. Чуждестранните инвестиции в страната нарастваха през миналото десетилетие с 15-20%.

Още от първия ден на 2004 г. доларът отбеляза рекорд с падането до 1,25 долара за евро. (Прогнозите варират от 1,17 долара според "Фуджи инвестмънт" до 1,40 дол на евро според швейцарската ИВС) Ниските стойности и лихвата от 1% позволиха икономиката на САЩ да отбележи миналата година ръст на БВП от 3%, но той бе под този на ЕС и Япония. Слабият долар се почувства и на руския валутен пазар, където стойността му падна под психологическата граница от 29 рубли на 28,8 рубли за долар.

Резките колебания на световния валутен пазар и слабостта на долара

предизвикаха безпокойство в МВФ

В доклад за състоянието на американската икономика фондът отбеляза: "Като се отчете, че чистият външен дълг на САЩ се намира на рекордно високо равнище, рязкото спадане на доверието на инвеститорите към долара може да доведе до неблагоприятни последици, както в САЩ, така и в чужбина".

Резкият срив на долара започна след срещата на "Голямата седморка" (финансовите министри на 7-те големи държави) в Дубай през септември миналата година. В заключителното комюнике бе включена формулировка за "по-голяма гъвкавост" на валутния пазар. Майкъл Розенберг, валутен аналитик на "Дойче банк" в Ню Йорк счита като първопричина за падането на долара отрицателния платежен баланс на САЩ. Рекордният дефицит от 135 млрд.дол. по текущата сметка принуди САЩ да привличат дневно по 1,5 млр.д., за да покрият дефицита. Досега той се компенсираше от притока на капитали отвън, главно от Европа и Япония, което говори, че американците повече потребяват, отколкото произвеждат или живеят на кредит. Бягството на чуждестранни инвестиции обаче промени положението. Финансовите анализатори считат, че

бъдещето на валутния пазар

ще зависи от състоянието на бюджета и големите задължения на САЩ и от икономическото преструктуриране на Европейския съюз.

На състоялата се неотдавна в Брюксел среща на високо равнище на ЕС бе прокламирана амбициозната задача до 2010 г. съюзът да стане най-бързо развиващата се общност. Известният носител на Нобелова награда Джоузеф Стиглиц заяви, че очаква вял икономически растеж в Европа. Същевременно САЩ според него ще регистрират ръст от 4%. Администрацията на Буш продължава да разчита на слабия долар, за да преодолее безработицата и да улесни износа.

Надвисва обаче сянката на инфлацията

Резултатите от 2003 г. показват неустойчив икономически растеж, колебания на валутния пазар и козметични мерки в световната капиталистическа система. За 2004 г. проблемите няма да са по-малко. За САЩ следваният курс ще се определя до голяма степен от президентските избори. Проточването на войната в Ирак крие редица неизвестни и рискове. За положението в Европа е от значение разширяването на ЕС от 1 май и вътрешното институционално усъвършенстване.

Сегашното състояние на световната икономика се определя не само от текущите и краткосрочни фактори. В действие са и дългосрочните икономически цикли на Кондратев, които внасят корекции в характеристиката на текущите тенденции. Световната икономика се намира сега в низходяща фаза на икономическия цикъл, чиято продължителност е 50-60 години. Това предвещава продължителна и тежка рецесия и неустойчив икономически подем. Следваща вълна на възходящата фаза от новия цикъл се очаква след 3-4 години. Определящо въздействие ще оказват фактори като новите технологии и активното включване в световната икономика на Китай, Индия, Бразилия.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8400
GBP 2.4796 2.4887 2.3447
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив