10 Януари 2025, 00:37 Днес (0) | Вчера (3)

Урагани, силни гръмотевични бури и наводнения водят до застрахователни загуби над 100 милиарда USD

09 Януари 2025 09:01 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 9 януари 2025, 15:34

Очакваните застраховани загуби от природни катастрофи са на път да надхвърлят 135 милиарда USD през 2024 година.

" За пета поредна година застрахованите загуби от природни бедствия надхвърлят границата от 100 милиарда щатски долара. Голяма част от това нарастващо бреме на загубите е резултат от концентрацията на стойност в градските райони, икономическия растеж и увеличаване на разходите за възстановяване Като благоприятстват условията, водещи до много от тазгодишните катастрофи, изменението на климата също играе все по-голяма роля. Ето защо инвестирането в мерки за смекчаване и адаптиране трябва да стане приоритет.", заяви Балц Гролимунд, ръководител на отдела за рискове от катастрофи на Swiss Re.

Рискът от наводнения в световен мащаб нараства

През 2024 г. тежките наводнения в Европа и ОАЕ доведоха до изчислени застрахователни загуби от близо 13 милиарда щатски долара към днешна дата. Това беше третата най-скъпа година за тази опасност в световен мащаб и втората най-скъпа за Европа, която претърпя застрахователни загуби от приблизително 10 милиарда USD, според оценките на Swiss Re Institute.    

Интензивните валежи през април причиниха наводнения в района на Персийския залив, прекъсвайки дейността на най-натовареното летище в света в Дубай. През септември бурята "Борис" предизвика големи наводнения в Централна Европа, като засегна предимно Чехия, Полша и Австрия. Допълнителни въздействия бяха докладвани от Словакия, Румъния, Италия и Хърватия. Докато така наречените Vb ниски нива – бавно движещи се системи с ниско налягане – не са нищо необичайно в региона, силният интензитет на системата Vb, свързана с бурята Борис, се благоприятства от условията, свързани с изменението на климата. Бурята Борис смеси студен арктически въздух, който тече на юг с необичайно топъл въздух от изток и юг, извличайки влага от рекордно топло Средиземно море.

През октомври големи части от Испания претърпяха обилни валежи, внезапни наводнения и градушки, които причиниха сериозни щети. Наводненията бяха най-тежки в източна и южна Испания, като повечето от щетите са нанесени в регионите Валенсия и Кастилия-Ла Манча. Андалусия и Балеарските острови също бяха засегнати. Средните валежи за една година бяха изхвърлени за по-малко от осем часа на много места. Стръмният глинен терен и дренажните системи не можаха да поемат изключителното количество вода, което доведе до бързо преливане.

Плувиалните наводнения могат сериозно да засегнат градските райони

Наводненията идват в различни форми. Най-често срещаните са речни и плувиални наводнения, а в крайбрежните райони - наводнения от бурни вълни. Речни наводнения могат да се случат след периоди на обилни валежи. Те обикновено засягат райони в близост до реки, където вълните от наводнения могат да се натрупат постепенно или бързо и да продължат по-дълго. Плувиалните наводнения могат да се случат навсякъде и да засегнат всякакви (градски) райони. Те причиняват внезапни наводнения след обилни валежи за кратък период от време, тъй като големи части от почвата са запечатани и следователно не могат да абсорбират излишната вода, тъй като дренажните системи са претоварени. Наводненията могат да се проявят и като вторични ефекти от първичните опасности. Такъв е случаят с предизвиканите от тропически циклони наводнения от буря и валежи.

Jérôme Jean Haegeli, главен икономист на Swiss Re Group, казва: "Икономическото развитие продължава да бъде основният двигател на нарастването на застрахователните загуби в резултат на наводнения, но също и на други опасности, наблюдавани в продължение на много десетилетия. Въпреки това, с нарастващите и по-големи рискове от природни катастрофи ценови нива, годишното увеличение от 5–7% на застрахователните загуби ще продължи и пропуските в защитата могат да останат високи необходимостта от адаптиране в комбинация с адекватно застрахователно покритие, което може да поддържа финансовата устойчивост."

Загубите вероятно ще се увеличат, тъй като изменението на климата засилва екстремните метеорологични явления, докато стойността на активите нараства във високорискови райони поради разрастването на градовете. Поради това адаптирането е от ключово значение и защитните мерки, като диги, язовири и шлюзи срещу наводнения, са до десет пъти по-рентабилни от възстановяването.

Урагани и силни гръмотевични бури, като САЩ са най-силно засегнати

Най-малко две трети от тазгодишните застраховани щети се дължат на САЩ: два големи урагана достигнаха брега на Флорида в рамките на две седмици през септември и октомври тази година. Ураганът Хелене достигна сушата като голям ураган на 27 септември, последван от урагана Милтън на 9 октомври. Застрахованите загуби от двата урагана се очаква да възлизат на под 50 милиарда щатски долара към днешна дата. Освен това през 2024 г. имаше висока честота на силни гръмотевични бури (тежки конвективни бури или SCS), които засегнаха най-вече САЩ. Застрахованите загуби от SCS се очаква да добавят повече от 51 милиарда щатски долара в световен мащаб за 2024 г. към днешна дата, втората най-голяма загуба след рекорда от приблизително 70 милиарда щатски долара през 2023 г.      

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 09 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9014
GBP 2.4796 2.4887 2.3450
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив