01 Октомври 2024, 12:30 Днес (1) | Вчера (1)

Френската пенсионна реформа - твърде плаха и твърде късно

15 Октомври 2013 15:21 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 15 октомври 2013, 15:30
Под лиценза на creativecommons

Тайната на успеха е, че промените са толкова малки и толкова отдалечени във времето, че според икономисти не заслужават името "реформа"

Президентът Франсоа Оланд успя да направи това, което по-рано бе считано за невъзможно - промяна в грижливо пазената и щедра пенсионна система на Франция при малка съпротива на синдикатите, пише АР по повод очакваните днес протести срещу предлаганите от управляващите промени в пенсионното законодателство.

Тайната на успеха е, че промените са толкова малки и толкова отдалечени във времето, че според икономисти не заслужават името "реформа", отбелязва агенцията.

Синдикатите призоваха за нови демонстрации в цяла Франция днес, но не се очаква недоволството да прерасне в масови протести като тези, блокирали френските градове през 2010 г., когато предшественикът на Оланд Никола Саркози се опита да повиши пенсионната възраст.

Отчасти това се дължи на факта, че социалистът Оланд се консултира със синдикатите при разработването на реформата. Промените, които тази седмица ще бъдат гласувани от долната камара на френския парламент, освен това внасят само част от необходимите промени, отбелязват анализатори.

"Това е стратегията на салама. Имаме голям проблем, с който не знаем как да се справим, така че го нарязваме на парченца", посочва експерт.

Реформата на Оланд ще удължи осигурителния стаж от 41 до 43 години до 2035 г., като първите повишения ще започнат през 2020 г.

Според експерти в предложението има три проблема.

Първо, измененията ще влязат в сила, когато повечето хора от поколението на "бейби бума" вече са се пенсионирали, което означава, че реформата няма да засегне разходите за техните пенсии.

На второ място, все още не се предвижда хората да работят достатъчно дълго, особено предвид увеличаващата се продължителност на живота.

Трето, не се отчитат специалните условия, които позволяват на определени категории работещи да се пенсионират по-рано и са отговорни за две трети от дефицита на пенсионната система, равняващ се на 20 млрд. евро.

При представянето на реформата през лятото премиерът Жан-Марк Еро подкрепи плана с аргумента, че е необходимо съвместно споделяне на тежестта, за да се отговори на съвременната реалност, в която средната продължителност на живота се е увеличила значително. Париж е под засилен натиск да запълни дупките в пенсионната си система и от страна на Европейската комисия. Според прогнозите до 2020 г. нейният дефицит ще надмине 20 милиарда евро.

Промените на кабинета предвиждат пенсионните осигуровки, плащани както от служителите, така и от работодателите, да се повишат постепенно през следващите четири години, докато през 2017 г. увеличението достигне 0.3%. Това означава, че служител с минимална работна заплата ще плаща по 4.50 евро повече на месец, изчислява в. „Файненшъл таймс“.

В допълнение ще се въведе облагане на някои бонусни плащания на по-богатите пенсионери и всяка година ще се променя датата, на която пенсиите ще се индексират спрямо инфлацията. Според правителството мерките ще спестят на пенсионната система около 7.3 милиарда евро до 2020 г., а до 2040 г. сметките ще бъдат балансирани.

Анализаторите отбелязаха, че представените предложения не представляват така нужната радикална реформа. За да избегнат масово недоволство, което е твърде вероятно, като се има предвид, че пенсиите във Франция са силно чувствителен въпрос, управляващите са спазили обещанието на президента Оланд да не вдига минималната пенсионна възраст (62 г.) - нещо, което направиха много други европейски страни и което беше препоръчано и от Брюксел. 

Не са взети предвид и други мерки за спестяване на разходи, които бяха предложени от панел експерти по-рано тази година, като ограничаване на годишните увеличения на пенсиите. 

В опит да успокоят по-левите си крила, които вече изразиха несъгласието си с представения проект, от 2015 г. социалистите ще основат и специален фонд за пенсии за хората, извършвали тежък труд, който ще се финансира от предприятията.

В началото на септември френските профсъюзи изкараха привържениците си на улиците, за да протестират срещу реформата на тънещата в дългове държавна пенсионна система. 

Общата конфедерация на труда призова за протести на 180 места из цяла Франция. Към нея се присъединиха студентски съюзи и крайно леви групи, които отричат реформата. Според тях това е живо наказание за работниците и ще принуди младите да плащат несправедлив дял спрямо останалите.

По-малките синдикати не откликнаха на зова за протест, защото са убедени, че негативната им реакция срещу реформата не би могла да се сравни с врявата, вдигнала се преди три години. Тогава бившият президент Никола Саркози увеличи възрастта за пенсиониране от 60 на 62 години.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 30 Септември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7528
GBP 2.4796 2.4887 2.3468
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив