22 Януари 2025, 21:48 Днес (0) | Вчера (0)

Чужди инвеститори окупират българския застрахователен пазар

02 Юли 2004 17:08 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Около 70% от животозастрахователният и над 55% от общозастрахователния бизнес се държи от компании с международно участие

В края на миналата седмица на специална пресконференция официално бе обявена появата на поредната застрахователна компания у нас с чуждестранно участие – “ДСК Гаранция”. За нея първи писа “INSURANCE.BG” още през март. Компанията бе учредена на 20.04.2004 г. с капитал 2 млн. лв. като нейни акционери са "Банка ДСК" с 26% и "ОТП Гаранция" със 74%. На 16 юни дружеството получи разрешение за животозастрахователна дейност от Комисията за финансов надзор като съгласно него ще може да предлага следните видове застраховки: “Живот и рента”, “Допълнителна застраховка” и “Злополука”. В края на миналата седмица бе обявен и мениджмънта на компанията  - Георги Желев ще е председател на СД, а Тодор Казанджиев - изпълнителен директор, Освен това бе обявено, че компанията ще започне да продава застраховки от 1 септември.

 

С лицензирането на “ДСК Гаранция” броят на животозастрахователните компании у нас набъбна до 12. Новото застрахователно дружество е поредното със сериозно чуждестранно участие. В животозастрахователният бранш броят на компаниите с преобладаващо чуждестранно участие вече стана 6, а има и една компания с миноритарно чуждестранно участие. Тези факти показват засилен интерес към застрахователният бизнес у нас. Реално в момента броят на компаниите с чуждестранно участие у нас е повече от този с българско. Ако погледнем и пазарните дялове на дружествата резултатът ще е още по впечатляващ. За първото тримесечие на тази година, компаниите с чуждестранно участие са имали общ пазарен дял от около 70%.

Сходна е и картината при общозастрахователните дружества – от 20-те лицензирани компании в 9 има чуждестранно участие (в 2 от тях то е миноритарно). Техният пазарен дял за първото тримесечие на тази година възлиза на  55.15%. В челната тройка по приходи сред общозастрахователните дружества има две компании с чуждестранно участие – ЗПАД Булстрад”, която е  N 1 и ЗПАД “Алианц България” - 3-та по премиен приход. Съща е картината и при животозастрахователите, където лидер по приходи е ЗАД “Алианц България Живот”, а на 3-то място се нарежда “Ей Ай Джи Лайф (България)”.

В началото на 90-те години, когато беше либерализиран българският застрахователен пазар имаше идея чрез закон да се ограничи в рамките на 5 години поява на чуждестранни инвеститори в бранша с цел нашите компании да укрепнат и да са конкурентоспособни. Пазарът ни в началото освен, че беше малък, не беше законово регламентиран и се развиваше според принципи на “дивия Запад”. След като управляващите се ангажираха да направят законодателна рамка на този така важен, както в икономически, така и в социален аспект бранш се появиха и първите инвеститори.

Сред пионерите на българския застрахователен пазар е световният лидер в този бранш “Ей Ай Джи” (AIG). Компанията инвестира у нас още през декември 1996 г. закупувайки 1/3 от акциите на  “Общо Застрахователно Дружество”. След това се появиха най-големият европейски застраховател Алианц, гръцкият застраховател Интерамерикан, австралийският “Кю Би И”, австрийските “Винер Щетише” и “Граве”, немските “Мюних Ре”, “Хановер Ре” и “ХУК Кобург” и т.н. 

Реално в момента у нас са повечето големи международни застрахователи. В началото повечето специалисти бяха скептични, че в България ще дойде читав инвеститор, заради липсата на здрава нормативна основа и заради прекалено малкия и силно изкривен пазар. Нормативната рамка вече претърпя повече 15 поправки, пазарът изживя своя пубертет, културата и потребностите на населението расте, а от там и приходите на застрахователните компании у нас. Така след близо 2-годишно затишие се появи нов сериозен играч на застрахователния пазар. Според мениджърите на финансовата група ДСК през следващата година те имат амбицията да регистрират и още едно дружество този път за общо застраховане. До края на т.г. се очаква банка ОББ и гръцкият застраховател Етники също да стъпят на застрахователния ни пазар регистрирайки свое общозастрахователно дружество.

Колкото повече наближава заветната 2007 г., когато трябва да бъдем приети в ЕС, толкова и интереса към застрахователния ни пазар (и не само към него) ще расте. Очаква се повечето от все още българските компании да бъдат закупени от чуждестранни инвеститори. Според добре осведомени източници вече се водят преговори с мениджърите на няколко дружества. Има и чуждестранни компании, които проучват пазара ни, но ще заложат на инвестиция на “зелено”. Така че интересното в бранша предстои.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8884
GBP 2.4796 2.4887 2.3131
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив