15 Ноември 2024, 22:24 Днес (3) | Вчера (5)

"Алианц" е първото пенсионно дружество, което дава дивиденти

03 Май 2005 09:58 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

София Христова, изпълнителен директор на ПОД "Алианц България": Компанията е привлякла най-голям дял от активите в бранша

- Г-жо Христова, как възниква и впоследствие се развива ПОД "Алианц България"?
- Дружеството беше създадено през 1994 г. То е едно от първите пенсионно-осигурителни дружества в България. Тогава  съществуваше нормативна рамка регулираща единствено доброволното пенсионно осигуряване и поради тази причина ние започнахме дейността си само с доброволен пенсионно-осигурителен фонд. Това и въведените данъчни облекчения за осигуряващите се в подобни дружества лица бяха стимулите да започне изобщо тази дейност у нас. Само в годините около 1994-та възникнаха пет от общо осемте действащи в момента пенсионни компании.
През 2000 г., заедно с началото на пенсионната реформа у нас, създадохме и професионалния осигурителен фонд на "Алианц България", а по късно - през 2002 г. - и универсалния.
В момента в трите фонда на нашето дружество се осигуряват около 760 000 лица, а по разпределение на нетните активи между пенсионните дружества ние сме на първо място с 37% пазарен дял.
Привлекли сме и най-голяма част от активите на доброволните пенсионни фондове - 53% или над 302 млн. лв. При нас в доброволния фонд се осигуряват 260 000 лица от общо около 550 000 клиенти на този тип фондове. Пазарните дялове на универсалния и професионалния ни пенсионен фонд са около 25%.
- На какво разчитате за да привличате клиенти?
- Ние предлагаме едно много добро ниво на услугите по пенсионно осигуряване. Разполагаме със съвременна информационна система, която улеснява процедурите и съкращава времето по изпълнението им. Имаме и много широка клонова мрежа от 135 представителства на територията на страната. Името на финансовата група "Алианц" също работи за нас. Това е компания със 114-годишна история, която неизменно е сред петте финансово-застрахователни групи в света с много добра оценка за дейността им.
- Какво ще кажете за инвестиционната политика на дружеството?
- Политиката на инвестициите ни е такава, че да можем да осигурим на клиентите си стабилен доход, отчитайки риска. По принцип пенсионните дружества са консервативни инвеститори - осигуряват  най-високия доход възможен при най-нисък риск. Инвестира се в дългосрочни финансови инструменти, тъй като плащанията настъпват след дълъг период. Например, струпвания на плащанията от универсалните пенсионни фондове ще има най-рано след 23 години.
- Каква е доходността от активите на ПОД "Алианц България"?
- За разлика от Комисията за финансов надзор, която изчислява доходността на пенсионните фондове за 24-месечен период, ние направихме анализ, който показва средногодишната доходност на активите ни от 2000 г. до сега. Тя е около 10,32% като не варира много за трите различни фонда.
- А какво показват резултатите от приключване на финансовата 2004 г.?
- За пета поредна година ние излязохме на печалба, която за 2004 г. е 2 200 000 лв. след облагане с данъци. За първи път отделихме част от печалбата за дивиденти в размер на 14% от стойността на акциите ни. Ние сме първото пенсионно-осигурително дружество в България, което разпределя дивиденти на акционерите си.
През 2004 г. имаме и 2 000 000 лв. приход от такси по прехвърляния от една пенсионна компания в друга. От общо около 90 000 души, които са сменили фонда си, 35% са се прехвърлили към "Алианц България".
- Имате ли проблем с фалшивите прехвърляния, които се появиха напоследък?
- Ние нямаме много подобни случаи. Този проблем обаче основно се дължи на липсата на информация у хората и на това, че тази процедура е нова за страната ни. Определено има какво да се подобрява и усъвършенства в нея. Аз смятам, че в бъдеще този проблем ще се разреши, тъй като инвестиционната култура на българина се подобрява и той вече не може да бъде подведен така лесно.
- Какво мислите за подготвяните промени в нормативната уредба, касаеща пенсионно-осигурителните дружества?
- Ние сме за постепенното либерализиране на инвестиционния режим за пенсионните дружества. То неминуемо ще настъпи, тъй като законодателството ни трябва да се синхронизира с европейското, но трябва да се извършва бавно.
Ще отпадне изискването за задължително инвестиране в държавни ценни книжа, ще се повиши и процента позволени инвестиции в акции. Вероятно за сега обаче няма да се премахне задължението за закупуването на финансови инструменти да се ползват инвестиционни посредници. Нашето предложение в тази връзка е да се разреши на пенсионните дружества да закупуват емитирани акции, които подлежат на качване на регулиран пазар в някакъв определен срок. Съответно, дружествата ще поемат задължението да върнат акциите, ако това изискване не бъде изпълнено в установения срок.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив