Не е редно присъединяването ви към ЕС да пречи на икономическите отношения със съседите, смята външният министър на Босна и Херцеговина Слободан Пухалац
Преди седмици министърът на външната търговия и икономическите отношения на Босна и Херцеговина Слободан Пухалац бе в България начело на бизнес делегация. Той се срещна и с българския министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Домакин на българо-босненската икономическа среща бе Българската търговско-промишлена палата.
Министър Пухалац, как оценявате своята визита в България и как тя ще повлияе на икономическото сътрудничество между двете страни?
Според мен визитата успя. Преди всичко, защото добрата атмосфера от срещите на бизнесмените от двете страни се прехвърли и на ниво министерски разговори. Показахме своята добра воля, разменихме и практически опит. През далечната 1999 г. започна нещо, което сега е необходимо да доразвием, и да потвърдим по всевъзможни начини доброто политическо, но и икономическо сътрудничество.
Какъв беше основният предмет на разговорите ви с министъра на икономиката и енергетиката на България г-н Петър Димитров на днешната среща?
За нас България е отличен пример как чрез отваряне на икономиката могат да бъдат постигнати резултати. Ние имахме доста политически и парламентарни спорове свързани с въпросите за свободна търговия в ЦЕФТА. Една от позициите, които защитаваше немалка група парламентаристи, беше икономическо затваряне и вдигането на митата. България е нагледен пример за това как чрез по-свободно икономическо отваряне могат да бъдат постигнати резултати. Не всичко е идеално, но за нас България е много позитивен пример. Разговаряхме за отстраняването на някои административни препятствия пред сключването на споразумение за развитие и защита на инвестициите, като се надявам, че постигнахме съгласие. Акцентирахме на нашето решение за безвизов режим и на българското решение за ограничаване на визовия режим. Ние получихме уверение, че съгласно това, което е възможно в Европа, ще бъде разрешен и този проблем. Не само срещите на бизнеса от двете страни могат да донесат резултат - прекъснем ли комуникацията, тогава сме допуснали един огромен минус.
Интересува ли се бизнесът в Босна и Херцеговина от българския пазар след присъединяването на страната ни в ЕС?
С присъединяването на България в Европейския съюз наблюдаваме спад на външнотърговските ни отношения. Ние смятаме, че с участието ни в ЦЕФТА и с възможностите за насърчаване на двустранните търговски отношения ще постигнем подобрение. Но и с отстраняването на новопоявилите се препятствия, за които вече казах. Да сключим необходимите споразумения, да опитаме да олекотим визовия режим - тогава ще дойдат и резултатите.
А кои са основните причини за този външнотърговски спад в отношенията между двете страни от началото на годината?
Отдавам това единствено на новия статус и задължения, които България получи след присъединяването си в ЕС. Други обективни причини не виждам, макар че и списъкът с разменни стоки е доста оскъден. По-добре би било това да са стоки готова продукция, а по-малко продукти за преработка.
България достига рекорден растеж на чуждестранни инвестиции. Каква е ситуацията в Босна и Херцеговина и кои са водещите сектори за чуждестранни инвестиции в страната?
Ние не можем да се похвалим с такъв растеж. Инвестициите на Босна и Херцеговина в чужбина са може би двегодишният капитал, който се влага в България. Това, което би могло да бъде интересно у нас, е
преди всичко енергетиката, след това пътната комуникация и автотранспорт, както и селското стопанство и туризмът.
ЧХ