23 Януари 2025, 23:55 Днес (0) | Вчера (0)

България на практика вече е в Европа, твърди президентът на "Уникредито" Карло Салватори

18 Април 2005 09:33 в-к "Стандарт" по статията работи:
A+ A-

В банковата система има много празноти и затова сме в процес на консолидация; в някои страни този процес започна по-рано, в други - по-късно

Карло Салватори е от тези банкери, с които всеки журналист мечтае с години да разговаря. Освен че е начело на най-голямата италианска банка "Уникредито", той има духа и излъчването на космополитен човек. Роден е в малкото италианското градче Сора, недалеч от Лацио. Завършва икономическия университет в родния си град, а след това извървява всички стъпала на банковата кариера. От 2002 година е президент на "Уникредито" - която с пазарна капитализация от 33 млрд. евро се превърна в номер едно за Италия. Салватори е президент и на CreditRas, която държи 4,9 процента от "Уникредито". Заема ръководен пост и в още една италианска банка - Mediobanca. Съчетава банкерстовото с преподавателска дейност, като чете лекции в няколко университета. Член е на редица влиятелни обществени организации. Ползваше се с голямото доверие на папа Йоан-Павел II. Не дели хората на нации. Твърди, че се чувства уютно и в банката си в Милано, и в тази в София. Здрависва се с всеки банков служител, който срещне по коридорите на Булбанк. Щастлив е, че вижда много млади хора.
Срещата ни е в кабинета на председателя на управителния съвет на Булбанк Левон Хампарцумян. 64-годишният Салватори разбива още на първата минута представата за банкера - сухар, който се интересува само от сметки. Посреща ни приветливо и започва да ни разпитва за вестника. Остава изключително изненадан от подаръка ни - албум за посещението на папата у нас преди 2 години. Разтваря почти всяка страница и разпознава както премиера и президента ни, така и църквата " Св. Ал. Невски".
 
 

Г-н Салватори, вие сте безспорен банков професионалист, от който може да се научи нещо ново за финансите. Но преди това ще ви задам един нелек въпрос. Какво изгуби светът със смъртта на папата? Кое е най-важното във философията на Негово светейшество, което никой банкер не бива да забравя?

Мисля, че папа Йоан-Павел II даде много на света, а също така на икономиката и финансите. Той проповядваше, че хората са важна инвестиция. Жените и мъжете, които се справят с трудностите в заобикалящия ги свят, трябва да бъдат подкрепяни в името на напредъка на нациите. Но в същото време трябва да бъдат спазвани някои правила: на морала и етиката. Папата с неговата способност да достига до сърцата на хората по целия свят акцентираше, че най-важното качество е способността да имаш присъствие и така хората ще могат да бъдат морални при изпълнението на техните задължения. Но и че печалбата е част от естеството на живота, на нациите, на хората, на индустриите и на банките, при условие че тези приходи не са придобити в ущърб на интересите на обществото. Папа Йоан-Павел II прибавяше, че човек трябва да печели, но да внимава за начина, по който го осъществява.

След като засегнахте въпроса за печалбата, циниците твърдят, че банките се интересуват само от приходите. Вярно ли е това?

Не бих казал. Може би има банки, които се интересуват само от това да правят пари. Но това не е част от бъдещето на банковата система. Банките имат нужда от приходи, защото трябва да оправдаят очакванията нa акционерите. Но те трябва да постигат печалба, като следят за очакванията на служителите, клиентите, обществото и институциите. Печалбата би се постигнала най-добре, като се вземат предвид какви са интересите на вложителите, а не само на акционерите.

Така ли е в "Уникредито"?

В нашата банка това е жизненоважен въпрос. Убедени сме, че дългосрочните интереси могат да бъдат реализирани с добър мениджмънт, който отчита, че печалба е необходима, но трябва да бъде постигната, съобразявайки се с обществото.

Заедно с изпълнителния директор Алесандро Профумо успяхте да превърнете "Уникредито" от чисто италианска банка във водеща финансова институция в Европа. Каква е вашата стратегия?

Да уважаваме хората и институциите. Да не сме съсредоточени само върху реализирането на печалба, но и върху създаването на среда, която е позитивна и насочена към развиване качествата на нашите служители. Искаме да сме социално отговорни, като изразяваме себе си вътре в банката и извън нея.

Защо ключовата дума за европейските банки днес е консолидация?

Мисля, че в банковата система като цяло има много празноти и затова сме в процес на консолидация. В някои страни този процес започна по-рано, в други - по-късно. Необходимостта от концентрация е налице по две причини. Първо, за да се постигне качество на предлаганите за клиента услуги. И второ, за да се постигне задоволително съотношение между приходите и разходите. Факт е, че пазарът непрекъснато се променя, а технологиите се усъвършенстват. Затова, за да останем на пазара, задължително трябва да сме по-добри банкери и да работим в по-продуктивни банки. А големината на банката в комбинация с продуктивността е начинът да бъдеш по-ефективен в бъдеще. Наличието на твърде много банки означава липса на ефективност. Една организирана банкова система е много по-продуктивна, отколкото две разделени или дезорганизирани банкови системи.

Какво промени Европейският съюз за банките в Стария континент?

Това е много важно да се разбере. В Европейския съюз има много държави с различен начин на живот, които се опитват да се слеят политически, икономически и финансово. Това е процес, който води до създаването на една държава, съставена от различни провинции, които преди това са били държави. И ако трябва да опиша в какво вярваме, то е - в обединените щати на Европа. Защото арената не е Италия, нито България или Франция, а Европа. Затова ние трябва да бъдем по-интернационални в нашата родна Европа. Така че консолидацията е необходимост. Не знам дали ще се случи след 3 месеца или 3 години, но със сигурност ще се случи.

България ще се присъедини към ЕС след година и половина. Как това ще се отрази на филиалите на чуждите банки в България?

Според мен България на практика вече е в Европа. Това е, което знаем със сигурност за България. Страната ви преживя труден период през 90-те години при икономическата криза, която доведе до упадъка на региона. Българският БВП в периода 1995-1996 г. намаля драстично, ако добре си спомням, с 30%. Спестяванията на българските семейства бяха стопени. Една трета от банковата система банкрутира. След това България се справи по един прекрасен начин. Това, което направихте в последните 7-8 години, е една наистина добре свършена работа. От периода, когато икономиката ви беше ударила дъното и България имаше едни от най-лошите икономически показатели в Европа, днес имаме една много добре балансирана икономически страна с растеж на БВП около 5%, което е повече от този на европейските държави.

Не мислите ли, че това е възможно само за страна от Нова Европа?

Да, така е. Факт е, че имате също така много добре установен платежен баланс, работещи чуждестранни инвестиции. Износът ви се увеличава за сметка на вноса, а също имате и най-доброто съотношение на държавния дълг към БВП. Така че с течение на времето сте станали една много стабилна държава.

Това обаче е на ниво макроикономика. Какво трябва да промени отделният бизнесмен или банкер, за да е ефективен в общия пазар?

Когато вече сте в Евросъюза, много неща сами ще се променят. Ще имате допълнителни предимства - достъп до свободния пазар, движение на свободни капитали от Европа. Вярно е, че заплатите са ниски. Но занапред заплатите ще се повишават, тъй като икономиката ще се подобри. Защото се намирате в среда, където има възможност за обмяна на работна ръка от една държава с друга. Това е времето, когато ниско платената работна ръка може да намери други възможности извън България- а това ще доведе и до растеж в България. Що се отнася до нас, мисля, че ако още инвестираме в Булбанк, това ще допринесе за подобряване на качеството на живота в страната.

Когато инвестирахте в Булбанк преди 5 години, инвестицията ви изглеждаше все още рискова. Кое ви накара да дойдете в България?

От 1999 година до 2002 година "Уникредито" купи 7 източноевропейски банки за 3,2 млрд. долара. Решихме да излезем извън границите на Италия. Стратегията ни беше да инвестираме в страни от Нова Европа, защото смятахме, че тези страни ще се присъединят след време към Европа, и се оказахме прави. Започнахме с Булбанк. По това време нямахме позитивен сигнал, че стратегията ни е правилна, тъй като вие бяхте в началото на възстановителния период. Приехме риска, защото чувствахме, че е нисък. Инвестирахме в качеството, в очакванията за растеж на тези страни. Успяхме не само в България, но и в Полша, Чехия, Хърватия, Румъния, Турция и Словакия.

Какво отличава Булбанк от другите ни банки?

Ние сме най-добрата банка в България от гледна точка на хората, качеството и квалификацията на персонала в банката. Инвестираме в персонала, защото смятаме, че за да успеем в една държава, трябва да разчитаме на местната работна ръка. Ние не искаме да приемаме българите като втора класа, а италианците - като първа. Всички са достатъчно добри специалисти. Затова ние казваме: Не искаме да завладяваме, а искаме заедно да създадем и развиваме банката. Това стои в основата на нашия успех.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 23 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8728
GBP 2.4796 2.4887 2.3155
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив