15 Ноември 2024, 20:40 Днес (3) | Вчера (5)

Българските банки трябва да се специализират

23 Септември 2004 10:10 в-к "Сега" по статията работи:
A+ A-

За да привлече България повече инвеститори от чужбина, трябва да предлага не само евтина работна ръка, но и добре изградена инфраструктура в комбинация с образовани и можещи хора, смята Пийт ван Зантен, генерален директор "Корпоративно банкиране за Централна Европа" в ING Bank

Пийт ван Зантен е генерален директор "Корпоративно банкиране за Централна Европа" във финансовата корпорация ING. Роден е през 1946 г. в Холандия, завършил е университета "Еразмус" в Ротердам, специалност частно и търговско право. Преди да постъпи в ING, е работил като банкер в Ситибанк и в Банк Насионал дьо Пари.

Г-н Ван Зантен, какво е мястото на Източна Европа и по-специално на България за бизнеса на ING?
- Финансовата група ING е с утвърден банков и застрахователен бизнес не само в Европа, но и в САЩ, където имаме значително присъствие в животозастраховането. ING е класирана сред стоте най-добри световни марки и е сред 20-те световни финансови институции с пазарна стойност от 43.1 млрд. евро към края на юли 2004 г. Регионът Централна Европа е привлекателен за нас, бих казал, че е ключов, тъй като страните там вече са се присъединили или са в процес на присъединяване към Европейския съюз. Което означава, че потокът от преки чуждестранни инвестиции постоянно се увеличава, размерът на БВП в различните държави нараства, има икономическата стабилност. Политика на ING е да използваме предимството на първите и това неминуемо води до дългосрочна устойчивост. Стремим се да сме сред пионерите в банковото и застрахователното дело в региона. Стабилно присъствие имаме в Полша, Словакия, Чехия, Унгария, Сърбия, Румъния и България, Украйна, Русия и Казахстан.
Знаете, че БНБ и българското правителство предприеха мерки за намаляване на банковото кредитиране. Как тези рестрикции се отразяват върху дейността на ING Bank-България?
- Досега това не представлява проблем за нас. По-скоро е проблем за банките, които оперират в търговския сектор, а не в корпоративния. Точно в този момент разработваме бюджета си за следващата година и по време на дискусиите не съм чул оплакване или становище, че рестрикциите могат да се окажат препятствие за реализиране на целите ни. Мисля, че мерките, предприети с цел намаляване темпото и обема на банковите заеми, не са нито толкова драстични, нито драматични.
На западния пазар преобладава специализираното банкиране - ипотечно, инвестиционно, кооперативно, експортно и т. н. Но в България всички банки са универсални. Ще се появят ли на българския пазар специализирани банки?
- В Холандия винаги внимателно следим какво става във финансовия сектор на САЩ. Защото това, което се случва там, рано или късно, дори и след 4-5 години, идва и в Европа. След това от Западна Европа нещата се пренасят към Централна и Източна Европа.
В нашата част от света има специализирани банки. Западните финансови институции са с приоритети в ипотечното дело, във факторинга (управление на вземанията), имаме инвестиционно банкиране, ексимбанки и т. н. Преди малко говорих за планираната устойчивост в дългосрочен план, към която и вие да се стремите. Мисля, че за да оцелее икономиката в дългосрочен план, банките трябва да се специализират. Защото ако се опитвате да предлагате абсолютно всичко, означава конкуренцията в един момент да ви избута от пазара.
Политиката на ING Bank в момента е да се специализираме в най-високата част на корпоративното банкиране, като прилагаме и отрасловия подход. Сериозни постижения имаме и в лизинга. В Холандия, Унгария, Чехия развиваме факторинг-компаниите си. Смятам, че има огромен потенциал за ипотечен бизнес в региона на Централна и Източна Европа. Тепърва ще възниква нуждата от ипотечно кредитиране. За да го развиете в България обаче, трябва да имате добър поземлен регистър, адекватно правораздаване. Принципът е еднакъв навсякъде - ако някой не си изплаща ипотеката, му вземат къщата. Когато създадете нужното законодателство, тогава и ипотечните схеми в страната бързо ще се развият, ще възникне нужда и от специализирана ипотечна банка.
Означава ли това, че българската банкова система ще трябва да се преструктурира?
- Много е направено за стабилността на банковата система в България, но мисля, че тя трябва да се приспособи и към съвременните изисквания на модерното банкиране.
Защо не сте създали досега лизингова компания и в България?
- Причината е вътрешна. Нямаме достатъчно подготвени хора, които да познават и прилагат финансовия инструментариум на лизинга. В момента финализирахме лизингов проект в Унгария, следващият ще е в Румъния. Възможно е след това да пренасочим усилията си към България и да създадем собствена лизингова компания.
Девиз на банката е да сте близо до клиента. Какво означава това на практика?
- Стремим се да изграждаме отворени взаимоотношения с клиентите си на базата на доброто партньорство. И се опитваме ние да сме активната страна, което означава да не чакаме нещо да стане, за да реагираме, а заедно с клиента да решаваме кои са най-преките пътища за осъществяване на неговите цели. Основното ни кредо е изграждане на взаимно доверие.
Ако една голяма компания например се нуждае от финансиране, банките обикновено очакват бизнесшефовете да се обърнат към тях с искане за кредит или друга финансова услуга. След което разглеждат молбата, вземат решение и т. н. Така се губи ценно за бизнеса време, а времето е пари. По-добрият начин, който ние практикуваме, е да контактуваме с клиента и да разберем каква потребност има, след което веднага да му предложим варианти за решаване на проблема. Препоръчваме например облигации като по-ефективен начин за финансиране, отколкото е синдикираният заем. Особено когато става дума за вливания или придобиване на компании. Оказваме логистична и финансова помощ и за инфраструктурни, IT-проекти и т. н. Ангажираме се да търсим финансиране от други европейски банки или от Европейската инвестиционна банка.
Ще финансира ли ING Bank проекти "на зелено" в България?
- Често давам пример със Словакия, която сравнявам с България. Само да видите какво са постигнали в Словакия през тези години. Големи автомобилни производители изнесоха производствата си там - "Фолксваген", "Пежо", "Нисан". Всички те са наши клиенти, ING подпомага бизнеса им в Словакия. Ако подобни големи компании предпочетат България, готови сме да съдействаме и да поемем финансирането.
Следващата страна, към която ще са насочени интересите на инвеститорите, е Украйна. За България също се очертават добри перспективи. Проблемът е в това, че много от западните компании се установяват в новите демокрации предимно заради евтиния пазар на труда. Но тези им разчети ще са с краткосрочен ефект. Ниските заплати са интересни в началото, но след няколко години винаги се намира друга държава, в която заплатите ще са още по-ниски. Така че за да привлече България повече преки инвеститори от чужбина, трябва да предлага не само евтина работна ръка. Инвестиционната политика на страната трябва да включва добре изградена инфраструктура в комбинация с образовани и можещи хора.
През последното десетилетие банкирането все повече се кооперира и слива със застрахователното дело. Плод на подобна тенденция ли е финансовата корпорация ING?
- Застрахователната компания ING е холандска. Нейните корени могат да се проследят през вековете. Холандската Пощенска банка е универсална - за корпоративно и дребно банкиране. През 1991 г. ръководствата на двете финансови институции решиха да се обединят. Застрахователната къща купи Пощенска банка. Председателите на бордовете на двете компании своевременно разбраха какъв потенциал крие един съюз между застраховането и банковото дело. Тогава идеята е била банковите офиси да се използват за продаване на застрахователни продукти и обратното. Обединяването на двата финансови инструментариума вече е трайна тенденция в света - банки се сливат със застрахователни дружества или застрахователи създават (купуват) собствени банки.
ING като глобална група се занимава с банково и застрахователно дело и с управление на активи. Един от силните конкуренти сме в тази част на света. Кой от двата бизнеса ще има превес в 54-те държави, в които работим, зависи от местния пазар. Например в Полша, Белгия и Холандия приоритетът е върху корпоративното банкиране и банкирането на дребно. В други страни сме по-скоро корпоративна банка. Така е и в България, тук развиваме и пенсионноосигурителния бизнес.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив