09 Януари 2025, 02:05 Днес (0) | Вчера (3)

Българските инвестиции са особено важни за Македония

07 Март 2008 17:48 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Министърът на труда и социалната политика на Македония Люпчо Мешков пред insurance.bg

Министърът на труда и социалната политика на Македония Люпчо Мешков покани българските финансови институции да инвестират в македонския пенсионноосигурителен пазар като учредители и акционери на пенсионни компании. По време на дискусия, състояла се днес в столичния хотел Шератон, българският бизнес бе запознат с концепцията на Република Македония за въвеждане на доброволно пенсионно осигуряване (третия стълб) в македонската осигурителна система.

Министър Мешков, защо се насочихте към българския финансов пазар с покана за участие в македонската пенсионна система?
Ние изнесохме презентации в няколко страни. Вече представихме нашата идея в Словения, в България днес е нашата втора презентация; третата ще бъде в Загреб (Хърватия), а четвъртата – във Виена (Австрия). Целта е ясна – Република Македония да привлече колкото се може повече чуждестранни инвестиции и в това число да бъде развит и бизнесът в социалното осигуряване. Ако трябва да бъда искрен, очаквам най-много инвестиции от България – от  вашите финансови институции: банки, пенсионноосигурителни компании, други дружества. Впечатлението ми е, че има интерес от инвестиране в Македония и особено в социалния сектор. Ние сме насочени особено към пенсионните компании, защото знаем, че България има развит пенсионен пазар. Това именно е практическата ни мотивация точно тук да насочим нашите интереси, както и фактът, че постоянно контактуваме с България, особено с Министерството на труда и социалната политика. Всичко това говори, че има всички предпоставки да очакваме навлизане от България на инвестиции от пенсионно дружество или друга финансова компания в рамките на доброволното пенсионно осигуряване на Република Македония. Не на последно място, ние сме съседи и успешно си сътрудничим в много и различни области и, сигурен съм, най-широко и активно ще е сътрудничеството на полето на пенсионните реформи.

Как точно ще мотивиране българските компании да инвестират в Македония?
Като държава Македония взема много мерки, за да  бъде подходяща дестинация за чуждестранните капитали. Предлагаме много данъчни облекчения, например отменихме данъка за реинвестиране на печалбата. Ако някоя фирма реши да реинвестира печалбата си в Македония, освобождаваме тази фирма от персонален данък.
В пенсионния сектор също освобождаваме от персонален данък онези работодатели, които осигуряват работниците си по доброволно осигуряване. За да се избегне залитане в другата крайност (например прането на пари), това данъчно облекчение не е неограничено, а е в рамките на пет месечни работни заплати за работник. Ние даваме данъчни стимули, за да привлечем повече хора в доброволното осигуряване. Тези облекчения са еднакви за всеки чужденец, който инвестира в Македония. За нас инвестициите са много значими и важни, а това важи особено за социалния сектор. Важно е да се знае, че Македония дава данъчни облекчения за инвестиции и целта на презентациите ни в различните страни е такава.

Какъв размер български инвестиции очаквате?
Мога да кажа, че най-много инвестиции в икономическия сектор имаме от Гърция. Разбира се, имаме инвестиции и от България. Стремежът ни като държава е да накараме нашите граждани, живеещи в други страни и на други континенти, също да инвестират в родината си. Прави впечатление обаче, че македонците, които живеят в други страни, все още се страхуват за сигурността на своите инвестиции, което се дължи  на незавършените реформи в съдебната система, в икономическата област – нещо, което е на дневен ред да бъде решено. Ето защо реформираме всички сфери на обществено-икономическия живот – за да може чуждестранният инвеститор да е спокоен. Защото парите не се интересуват от партии и политика, а само от бизнес интереси. Мисля, че сме на правилния път да накараме чуждестранните пари да се чувстват спокойно. В тази насока аз като министър очаквам с течение на времето инвестициите от България в социалния сектор да се увеличат. Това, бих казал ще бъде много по-лесно, когато Македония  след всички тези реформи влезе в ЕС, но и преди това всяка инвестиция отвън, особено от нашата приятелска съседка България, ще е от икономически интерес.

Как ще бъдат инвестирани средствата от третия пенсионен стълб?
Те могат да бъдат инвестирани и у дома – в Македония, и в чужбина. За разлика от втория пенсионен стълб, където само 20% от съвкупно събраните средства могат да бъдат инвестирани, тук режимът е по-либерален. В доброволното осигуряване е разрешено 50% от съвкупните средства да се инвестират в ценни книжа, акции и др. инвестиционни инструменти.

По какъв начин ще мотивирате гражданите да се осигуряват в третия стълб?
В третия стълб може да се влезе и индивидуално, и чрез професионални пенсионни схеми, при които работодател може да осигури своите служители по договор. При индивидуалното участие осигуреният е стимулиран, като е освободен от персонален данък, който е в размер на 18%. Работодателят пък плаща този персонален данък от 18 на сто, който след това му се връща (вече направихме уточнението, че тук се касае за облекчение в рамките до 5 месечни работни заплати).

Какъв процент от македонските граждани прогнозирате да проявят интерес към третия осигурителен стълб?
Много трудно е да се направи такава прогноза заради проблемите в Македония. Трябва да подобрим икономическата среда и да се преборим със сивата икономика и безработицата, а това са все фактори, които влияят на прогнозите колко осигурени ще имаме в третия стълб. Когато обаче ми се наложи да пратя такава прогноза си спомням анализите, които правихме за втория осигурителен стълб. Тогава  някои песимистични прогнози предвиждаха, че няма да имаме повече от 50-60 хил. души във втория стълб, но ето че днес ситуацията е друга, интересът е голям и имаме повече от 160 хил. осигурени. Акумулирано имаме 52 млн. евро капитал във втория стълб. Ако следваме тази посока на анализ, считам, че третият пенсионен стълб ще бъде приет добре и в следващите няколко години тази бройки би се движела между 60-70 хил.души според оптимистичните прогнози.

Колко получава един македонски пенсионер?
В Македония пенсиите не са високи, но ние гарантираме минимална пенсия, която би трябвало да гарантира известна материална и социална сигурност. Средната пенсия в Македония е около 130 евро, което е малко над 60% от средната заплата. В един определен период средната пенсия значително изостана в сравнение със средната заплата, но в момента тази разлика намалява. По отношение на минималната пенсия в Македония в момента има три групи пенсионери, които получават между 70 и 85 евро.

Очаквате ли България да подкрепи Македония за членството и в НАТО?
Абсолютно. Ако не получим подкрепа от България, няма от кого другиго да очакваме. Смятам, че всички разговори, които сме водили на най-високо политическо ниво, обещават България да подпомогне Македония за членството и в НАТО.

Каква ще е реакцията на македонското правителство по отношение на Косово?
Сега всички сме ангажирани с темата за членството ни в НАТО. Смятаме, че в този момент членството ни в НАТО е приоритет за нас, защото то би трябвало да гарантира стабилността в целия регион. Около въпроса за признаването на Косово няма нито много да изостанем, нито за избързаме. Разговаряме с Косово по въпроса за маркирането на границата. Между другото, тук се поставя въпросът дали първо да е признаването, или маркирането на границата, за което настоява Македония. Във всеки случай обаче, в този момент не може да се каже, че Република Македония ще признае Косово, няма нито да бързаме, нито да изостанем с решението си по този въпрос.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 08 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3588
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив