Въпрос на приоритет и политическо съгласие е той да бъде избран, заяви специално за INSURANCE.BG председателят на Бюджетната комисия в Народното Събрание Нина Радева
Госпожо Радева, какво става с Кодекса за застраховане?
Кодексът е в Народното събрание. Предстои обсъждането му в различните комисии, но вие сами разбирате, че това е доста обемист документ и трябва да бъде разгледан внимателно.Защо той не бе в приоритетите на НС за разглеждане по-рано?
Това, което досега ме въздържаше от сформирането на работни групи, бе позицията на Асоциацията на българските застрахователи, които имат възражения и поискаха от мен време те сами да изработят своето становище, да работят по предложения законопроект и очаквам тяхната позиция.Господин Атанас Табов Ви обвини, че преди да бъде разгледан и от тях –застрахователите – законопроектът направо е бил изпратен за съгласуване в Европейската Комисия и, след като е бил върнат оттам, е бил приет от МС, т.е. не е търсено мнението на застрахователния бранш.
Господин Табов очевидно не е наясно с процедурата както на съгласуване, така и на разработване. Няма логика този законопроект да идва за съгласуване при нас преди да е минал другата съгласувмателна процедура. При нас се приема окончателният вариант. Аз знам, че върху Кодекса е работил сериозен екип, правят се всички опити за синхронизация на законодателството в областта на застраховането и фактът, че вече е одобрен от Министерски Съвет, показва висока степен на ангажираност към проблемите на застраховането. Нищо не пречи на този етап всичко, което се подкрепи от застрахователния бранш и е в защита на обществения интерес, да бъде прието от Народното Събрание. Притеснявам се обаче от липсата на време.Господин Венислав Йотов също изрази опасение, че ако не успее това НС да приеме Кодекса, няма да може да бъде пирета до края на годината съответната поднормативна база ...
Напълно основателно опасение, защото може да има и нова концепция...Няколко думи по болезнения въпрос за шеф на застрахователния надзор?
Много сериозен проблем, изключително сериозен въпрос. Според мен, имаше шанс той да бъде поставен на вниманието и на премиера, но събитията от тия последни две седмици, които ни ангажираха, пак отклоняват вниманието от съществените въпроси. Този проблем трябва да бъде разглеждан самостоятелно, отделно от избора на останалите особено проблемни за НС позиции, като председател на НОИ, на Сметната Палата, защото тези институции си имат управляващи структури, а застрахователният надзор е без титуляр. Това създава проблеми в регулирането на застрахователния пазар.Има ли надежда до изборите да има консенсусна фигура?
Фигури има. Мисля ,че тук вече трябва да се прояви повече политическа отговорност.А има ли воля да се прояви тази политическа отговорност?
Навядам се, че в рамките на новосформиралото се парламентарно мнозинство, ще има по-голяма възможност. Имена няма да коментирам, но има подходящи хора за тази позиция.Това все пак е крачка напред, защото при последния си коментар по този въпрос Вие казахте, че няма фигури за този пост...
Има подходящи хора, но аз ще запазя принципа си да не коментирам имената на хора, за да не им създавам проблеми. Въпрос е вече на приоритет и на политическо съгласие да бъде избран такъв човек. Разчитам и на вас за повече обществен натиск. Трябва да се говори по този въпрос, защото е много рисково да се задържа избирането на такъв човек. Това е най-развитият небанков сектор и той се нуждае от постоянен контрол и регулация.
Изприщихме се да говорим по въпроса за шефа на Застрахователния надзор. Както се казва - приказки без край. Но Вие не се притеснявайте - винаги имате оправдание. Разбирам Ви. Тъкмо седнете да обсъдите кого да предложите и дойде времето за обсъждане на бюджета. Пак се настроите на тази вълна и ето, че Парламентът излиза във ваканция. Сега пък вот на недоверие. После подписване на документи за приемане в Европейския съюз и последащо опиянение от успеха. И ето, че докато човек се обърне дошли избори. Е, злонамерени хора казват, че този проблем е на дневен ред от повече от две години, но това са дреболии. Г-жо Радева, като гледам Вас и Вашите колеги по телевизията толкова отрудени, чак ми се приплаква. Защо ли не вземем на изборите да Ви пусне в заслужен отпуск?