23 Януари 2025, 22:30 Днес (0) | Вчера (0)

Очаквам сливания на застрахователи в края на тази година

22 Април 2005 08:40 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

2005-та ще бъде много успешна от финансова гледна точка година, с ръст доста по-голям от средния за пазара, прогнозира Данчо Данчев, изпълнителен директор на ЗАД “Виктория”

Господин Данчев, през миналата година ЗАД “ВИКТОРИЯ” постигна много добри финансови резултати. Управляваната от вас компания е сравнително нова и сред малките на пазара, как успяхте да постигнете толкова добри резултати?
- Да, нашата компания наистина е една от късно появилите се на пазара, но според мен вече не сме сред т. нар. малки дружества. Добрите резултати се дължат най-вече на клоновата мрежа, която успяхме да изградим през 2-те години на нашето съществуване. Към момента имаме над 60 Главни агенции и офиси в цялата страна. Освен това ЗАД „ВИКТОРИЯ” има балансиран портфейл. За разлика от повечето дружества, нашия портфейл не се състои само от застраховките “Автокаско” и “Гражданска отговорност”. Смея да кажа, че имаме много добри продажби на застрахователни продукти, на които колегите ни като че ли не обръщат голямо внимание. Например по „Злополука“ сме на 4-то място по продажби за 2004 година. По имущественото застраховане сме на 5-то или 6-то място. Още от началото заявихме, че нашата цел е портфейлът ни да бъде балансиран. Смятам, че водената от нас политика дава резултати, тъй като успяваме да поддържаме ниска квота на щетимост.

Казахте, че автомобилното застраховане не е водещо в портфейла ви и че квотата на щетимост на компанията е прилична. Какви са точните цифри?
- Делът на автомобилното застраховане за миналата година е малко над 50 на сто. Квотата на щетимост е около 30 – 35 %. Тези резултати обаче в сравнение с много наши колеги са сравнително ниски.

Смятате ли да се включите в Националното бюро на българските автомобилни застрахователи и да започнете да продавате „Зелена карта”?
- Относно продажбата на „Зелена карта” поддържаме връзки с презастрахователи, които са ни предоставили информация за развитието на риска в България. Следим и и резултатите на ЗПАД „Булстрад”, които доскоро бяха монополисти и са барометър за развитието на този сегмент от пазара.
Към настоящия момент смятаме да не натоварваме агенциите си с нова застраховка. Тя в никакъв случай няма да е печеливша, тъй като почти всички премии по нея се отчисляват за презастраховане. Също така в момента има много голямо самозадържане, което аз смятам, че не е нормално да се поема от нашите компании на всяка цена. Рискът е много голям. Смятам, че не повече от 2 -3 компании трябва да се занимават с тази застраховка, за да могат да акумулират сериозен ресурс и да могат да плащат щети по нея. В най-скоро време очаквам Националното бюро да установи, че „Зелената карта” не е бездънен извор за приходи на компаниите. Скоро ще започнат първите по-големи плащания на щети по тази застраховка и тогава ще стане ясно, че основните щети ще бъдат изплащани от българските компании, а няма да са за сметка на презастрахователите. Затова като мениджър смятам, че евентуално включване на ЗАД „ВИКТОРИЯ” в бюрото „Зелена карта” в никакъв случай няма да бъде ползотворно за компанията.

Предвиждате ли през тази година да откриете нови клонове и да пуснете нови застрахователни продукти? Върху продажбата на кои от старите застраховки смятате да акцентирате?
- През тази година не предвиждаме да отделяме време и средства за изграждане на нови агенции. Що се отнася до продуктите, целта ни е да изпреварваме пазара с нашите продукти и смятам, че успяваме. Най-големият хит в момента са застраховките на отговорности – на лекари, адвокати, нотариуси, строителен надзор и т. н. Мисля, че и в момента много добре ги продаваме. Вече правим второ обучение на нашите агенции. Дирекцията ни е обиколила почти всички градове за преки срещи по места с браншови сдружения. Но като цяло избягваме да казваме подробности от продуктите си, защото от това веднага се възползва конкуренцията.

Какви са резултатите на ЗАД „ВИКТОРИЯ” за първото тримесечие на 2005 г.?
- Още нямаме крайните резултати, но премийният ни приход за тримесечието ще бъде между 4.5 и 5 милиона лева. Очакваме да приключим годината с резултат около 15 млн. лв. или малко повече. Всичко зависи от това дали ще се „отворим“ повече по застраховките “Каско” и „Гражданска отговорност”, защото те са основните на пазара. В момента обобщаваме резултатите си по тях. Очакваме Комисията за финансов надзор да публикува резултатите на другите компании и ще решим какъв бизнес план бихме си поставили до края на годината по тези застраховки. Като цяло смятам, че 15 млн. лв. премиен приход за 2005 г. е постижим резултат за ЗАД „ВИКТОРИЯ”. За нас премийният приход никога не е бил най-важен. Интересува ни по-скоро крайния финансов резултат на компанията.

Какво да очакваме от пазара през 2005 г. и в по-дългосрочен план до 2007 г., когато евентуалното ще станем член на ЕС?
- Тази година очаквам ръстът на пазара да бъде около 15–20 на сто. Този ръст ще се формира основно от застраховките “Автокаско” и “Гражданска отговорност”. По задължителната застраховка се вдигнаха лимитите на отговорност на застрахователите и съответно премиите. В същото време вече се продават 50 % повече нови автомобили, т. е. и при “Автокаско” трябва също да се увеличат премиите.
Що се отнася до ЗАД “ВИКТОРИЯ”, вече казах, че очаквам една много успешна от финансова гледна точка година и ръст доста по-голям от средния за пазара.
Не очаквам след 2007 г. всичко да се промени с „магическа пръчка“. Не очаквам голям наплив от инвеститори. Още по време на приватизацията на ДЗИ се убедих, че като малък и нерегулиран пазар България не представлява почти никакъв интерес за сериозните инвеститори. Може би ще влязат и нови играчи, но те нямат да са много, тъй като глобалните идеи могат да се обслужват от всяка точка по света.

Ще се справят ли българските застрахователи с всички изисквания на новата нормативна уредба, която предстои да бъдат приета – като например по-висок уставен капитал и т.н?
- По принцип поощрявам увеличаването на капитала на общозастрахователните дружества на 10 млн. лева. Смятам, че доста компании поемат много ненормални рискове. Когато рискува, застрахователят трябва да има с какво да посрещне бъдещите плащания. А не след това да се чуди как да плаща и да задлъжнява към друг застраховател. Все пак 10 млн. лева е сериозен капитал, с който могат да бъдат поети доста щети.
Моето искрено желание е да няма фалити на застрахователи в България и съм убеден, че всички го желаят. Дай Боже сливането да бъде начин да не се допуснат фалити. Предполагам, че сливания на застрахователи ще има и в края на тази година, и началото на следващата. Доколкото знам, вече има започнати преговори.

Един от най-големите проблеми пред застрахователния пазар у нас е междуфирмената задлъжнялост. Как може да се реши този проблем?
- Аз мисля, че напоследък започва изчистването на междуфирмената задлъжнялост. Само при няколко компании не виждам никакво решение по въпроса. Не искам да ги цитирам и не мога да кажа защо е така, но доколкото разбирам и колегите имат проблеми със същите компании. Някои от тях са с доста гръмки и сериозни имена. С по-голямата част от застрахователите обаче работим перфектно и си изплащаме взаимно задълженията акуратно.

Има ли и други наболели проблеми, които трябва да решавате?
- Политика на няколко компании е предлагането на ненормално високи комисионни и бонуси при застраховки. Смятам, че това е голям проблем, който до 2–3 години ще има сериозно изражение във финансов аспект върху целия пазар. Това трябва да се осъзнае от всички и тази практика да престане.

Данчо Данчев завършва СА „Д. А. Ценов”, Свищов, спец. „Счетоводство и контрол” през 1994 г. Има допълнителна квалификация по „Фирмен мениджмънт” към Австрийската стопанска камара. Професионалната си кариера започва през 1995 г. в ЗПАД „България” като инспектор. От 1998 г. до октомври 2002 г. работи в ДЗИ. Първоначално е управител на клон Ловеч, а от август 2000 г. – член на СД на „ДЗИ - Общо застраховане” и зам. изпълнителен директор, член на СД на ДЗИ ЕАД, , член на НС на ЗАД „Армеец”, член на управителните органи на „ДЗИ – Лизинг”,„ДЗИ – Консулт” и „ДЗИ – Инвест”. От май 2001 г. е изпълнителен директор на „ДЗИ - Общо застраховане” и прокурист на ДЗИ ЕАД. От декември 2001 г. става председател на СД на „ДЗИ-Общо застраховане”. От декември 2002 г. до сега е председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „ВИКТОРИЯ”.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 23 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8728
GBP 2.4796 2.4887 2.3155
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив