15 Ноември 2024, 21:47 Днес (3) | Вчера (5)

Пенсионните фондове са подценени като вариант за инвестиции

19 Април 2005 10:08 в-к "Монитор" по статията работи: 1
A+ A-

Вложенията в тях са по-доходоносни от банковите депозити, категоричен е финансовият директор на ДЗИ "Пенсионно осигуряване" Валентин Гарвански

Г-н Гарвански, кога ДЗИ "Пенсионно осигуряване" започна своята дейност?
- ДЗИ "Пенсионно осигуряване" е най-новото от общо осемте пенсионно-осигурителни дружества у нас. То получи лиценз през лятото на 2003 г., а фактически стартира дейността си в края на годината със своя фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване. През февруари 2004 г. беше лицензиран универсалният пенсионен фонд на дружеството, а през април - и професионалният.
Какви са резултатите от 15-те месеца работа на ДЗИ "Пенсионно осигуряване"?
- В момента ние сме привлекли вече около 40 000 клиенти общо в трите фонда, като само от началото на 2005 г. тяхното нарастване е с 15%. Някои от клиентите ни обаче имат повече от една партида при нас, така че реално техният брой е около 37 700 души към 31-ви март 2005 г.
Нетните активи на фондовете към същата дата възлизат на 4 244 322 лв. Най-голяма е натрупаната сума в универсалния ни пенсионен фонд - 2 148 920 лв. Това е нормално като се вземе предвид, че най-много лица в България подлежат на допълнително задължително пенсионно осигуряване именно в универсалните фондове.
Ние завършихме 2004 г. със 123 000 лв. натрупана загуба, но това е напълно в реда на нещата, защото пенсионните дружества се развиват бавно и трябва да минат поне няколко години докато излязат на финансова печалба.
Ние вече изплащаме и пенсии. За миналата година сме изплатили около 4 000 лв. по различни осигурителни случаи - пенсии, обезщетения и др.
Каква е доходността на вашите пенсионни фондове?
- Доходността на фондовете ни от началото на тяхната дейност до 31.03.2005 г. е както следва: за доброволния фонд за допълнително пенсионно осигуряване - 11,54%, за универсалния фонд - 11,71%, а за професионалния фонд - 10,83%. Тези резултати ни нареждат на едно от първите места по доходност сред пенсионноосигурителните компании в България.
На какво разчита вашето дружество за да привлече клиенти, тъй като то се появи на пазара в момент, когато беше приключило разпределението на осигуряваните лица между вече съществуващите дружества?
- Ние предлагаме стабилно управление на средствата, максимален и устойчив доход на нашите клиенти. Освен това, ДЗИ е утвърдена марка на българския пазар, която е позната на хората от години. Финансовата ни група е на лидерски позиции в общото и животозастраховането през последните няколко години.
В момента разработваме и финансов пакет от услуги, който предлагаме на своите клиенти. Осигурените при нас лица получават 40% отстъпка при застраховка на домашно имущество в ДЗИ, безплатна застраховка "Злополука" на стойност 1000 лв. за групи над 100 лица, които ни изберат за свой осигурител, различни отстъпки за ползване на пътна помощ и технически прегледи на МПС, предоставени от Съюза на българските автомобилисти.
Предимство за нашите клиенти е, че ДЗИ "Пенсионно осигуряване" ползва мрежата от офиси на финансовата група ДЗИ в цялата страна. Това са над 40 офиса, във всеки един от които осигурените при нас лица могат да правят справки за индивидуалните си партиди и да получават необходимата им информация.
Също така нашето дружество разполага с 5 000 000 лв. собствен капитал, който е изцяло наличен, въпреки че законовото изискване е за 50% наличност на капитала. Тоест - средствата на осигурените при нас лица са 100% гарантирани.
А към привличането на какъв тип клиенти са насочени вашите усилия?
- Ние се стараем да привлечем най-вече младите хора - тези, които тепърва ще избират в чий фонд да вложат парите си. Не разчитаме много на привличането на клиенти от други пенсионноосигурителни дружества, но за миналата година около 5 700 души са се прехвърлили при нас от други компании.
За в бъдеще пенсионноосигурителният пазар ще се развива, ще представлява все по-голям интерес за все повече хора. В момента той е един недостатъчно използван вариант за инвестиции, а предлага много добри възможности за това. Да вземем например доходностите на фондовете - няма банков депозит, който да предлага толкова висока лихва. Също така сигурността е по-голяма поради засиления контрол от страна на държавата и закона. Средствата, вложени в допълнителните доброволни пенсионни фондове са и с висок коефициент на ликвидност.
Вие имате ли някакви забележки към сега действащото законодателство, касаещо пенсионноосигурителните дружества? Искате ли нещо да се промени?
- В момента Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, която представлява интересите на всички дружества от бранша, преговаря с Комисията за финансов надзор за промени в законодателството. С оглед на предстоящото влизане в Европейския съюз то трябва да се приведе в съответствие с европейските изисквания.
Ще отпадне задължението за минимални инвестиции в Държавни ценни книжа, в съответствие с изискването на ЕС за премахване на привилегирован достъп на държавата за финансиране от пенсионноосигурителни дружества.
Ще бъде увеличен и процентът от активи, които могат да бъдат инвестирани в акции, корпоративни и ипотечни облигации, в дружества със специална инвестиционна цел. Така в икономиката и производството ще се влеят нови средства, които освен до създаване на допълнителен доход, ще доведат и до откриване на нови работни места. Това е една от допълнителните цели, които си поставяме с тези промени в регулаторната рамка.
От друга страна по този начин ще нарасне и доходността на пенсионните фондове, тъй като лихвите по ДЦК са ниски - 3-4%, а доходността от, например, ипотечни облигации е сравнително по-висока.
Искаме да бъдем допуснати и до първичния пазар на дълг, тъй като това е парадокс пенсионните дружества да бъдат изключени от него, защото там резултатът от инвестициите ни - доходността ще бъде по-висока.
А какво ще кажете за възможността да предлагате на клиентите си от доброволните фондове различни видове портфейли, в които да инвестират средствата си?
- Обмисляме такъв вариант, но за сега законът не го позволява. Най-вероятно и това ще стане факт, след може би 2 години, но всеки случай - няма да е в близката 1 година. Това не е от промените, които са предвидени да се направят в закона след настоящите преговори с КФН.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Как няма да имат ръст, като задължиха служителите на групата да отделят от заплатитеси определена сума според длъжността за допълнително "доброволно" осигуряване. А миналата година ги задължиха на същия принцип да си направят на "доброволна" застраховка Живот. Наред е доброволното здравно осигуряване.......
#1 | от ***** | преди
Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив