Новият британски посланик в София Джеръми Хил заяви за българската редакция на BBC, че Великобритания не смята да отменя визите за българи засега
Новият британски посланик в София Джеръми Хил заяви за българската редакция на ББС, че Великобритания не смята да отменя визите за българи засега. Той оцени като добри икономическите показатели на страната, двустранните отношения и притока на британски туристи в България. Албена Димитрова го попита в какво вижда проблеми.
Едно от предизвикателствата са търговските отношения. Част от въпроса е да се обяснят възможностите на фирмите във Великобритания да дойдат тук. В същото време това е предизвикателство за България и за мен като посланик и тя самата да се представи.
Посланик Хил отбеляза добрите показатели на икономиката, но посочи, че има области, където могат да се направят много подобрения, които да улеснят чуждите инвеститори.
- Например съдебната реформа и ремформата в администрацията. Ако британските компании имаха повече доверие в системата, те вероятно по-лесно биха били привлечени да дойдат. Реформата в тези области е важна само по себе си, но тя носи и допълнителна печелба в окуражаването на чуждите инвеститори.
Посланик Хил е предпазлив, когато изброява пречките пред чуждия бизнес по-конкретно и директно отговаря, че още е прекалено отскоро в страната, за да прецени доколко сериозен е проблемът с корупцията.
- При проблеми като корупцията е важно да има съпричастност от всички сектори на обществото. Естествено, водеща роля трябва да играе правителството. Важно е обаче и участието на компании и организации, където има риск от прояви на корупция, а също и участието на институциите, които прилагат закона. Важно е навсякъде, където има разрешителни режими, да бъдат взети мерки, които да свеждат до минимум риска от корупция.
Друг чувствителен поблем, който посланик Хил не посочва сам, но признава е нелегалната имиграция. Тя е причината Обединеното кралство да не предвижда засега отмяна на визовия режим за България
- Надявам се да се окаже възможно вдигането на визовия режим по време на моя мандат, но това, което мога да кажа в момента е, че той остава, но ние го преразглеждаме редовно.
Посланик Хил обяснява липсата на планове за отмяна на визите и с чувствителността към въпроса как отварянето на трудовия пазар след приемането на 10-тте нови членки на ЕС ще се отрази на Обединеното кралство.
- Визовият режим ни помага да контролираме този процес и тенденцията през последните години е броят на българите, които търсят убежище, да намалява.
Дали хората, които търсят убежище са проблемът?
- Има определени възможности при някои схеми или въз основа на споразумението за асоцииране на България с ЕС, които позволяват на българи да получават определен тип работа в Обединеното кралство или да организират собствен бизнес, ако отговарят на много строги изисквания. Надявам се като канализираме нещата едновременно да окуражаваме легалното пребиваване и да обезкуражаваме както нелегалната работа, така и нелегалната имиграция.
Великобритания отваря трудовия си пазар за хора от 10-тте нови кандидатки още с датата на присъединяването им. Засега тази схема няма да засяга България и Румъния
-За мен е много важно да подчертая, че гражданите на 10-тте кандидатки, които се присъединяват на 1-ви май, са в различно положение от това на България и Румъния. Въпреки това, ние отваряме трудовия си пазар, но за работа и за легална работа. Хората и от тези страни няма да имат право на социални помощи.
Посланик Хил подчертава, че процесът е нов за Великобритания и въпреки че съществуват прогнози как той ще се отрази на икономиката на страната, резултатите от него ще бъдат оценявани много внимателно. Как опитът с първите 10 ще повлияе на решенията за приемане и на българска работна ръка.
- Ще вземем под влияние няколко фактора. Опитът с 10-тте ще е един от тях. Ще наблюдаваме цялостото развитие на трудовия си пазар. В момента има недостиг на високо-квалифицирана работна ръка и оценките са, че във Великобритания има около 550 хиляди свободни работни места. Но в случая с България и Румъния все още сме в средата на преговорния процес. Много се надяваме той да приключи тази година, но трябва да приемаме тези неща стъпка по стъпка.