15 Ноември 2024, 20:39 Днес (3) | Вчера (5)

Кредитният ръст в България ще е 360 на сто за 10 години

28 Февруари 2005 09:00 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Регина Прехофер, член на борда на Банк Аустрия Кредитанщалт за ЦИЕ и председател на НС на HVB Bank Biochim: След поглъщането на Хебросбанк ще имаме повече от 10% пазарен дял у вас

 Г-жо Прехофер, постижима ли е целта на Банк Аустрия Кредитанщалт и банката й в България HVB Bank Biochim да придобият пазарен дял от 10% с покупката на Хебросбанк. Какви нови услуги ще предлагате след това?
- И HVB Bank Biochim, и Хебросбанк са силни банки в България, водещи играчи всеки в своята област. След като "Хеброс" се присъедини към нашата група, ще постигнем в България малко повече от 10% пазарен дял по активи. Това, което е още по-важно за нас обаче е, че след придобиването на още една банка, групата ще има силен потенциал за растеж, за по нататъшно развитие и засилване на пазарните си позиции. В някои области общият пазарен процент е даже по-голям от 10 на сто. Когато Хебросбанк се присъедини към нашата банкова група, нейните клиенти ще могат да се облагодетелстват от международното ноу-хау на групата и ще се възползват от новите ни продукти, които са на европейско ниво. Създаването на нови продукти е част от нашата бизнес стратегия и за двете банки - "Биохим" и "Хеброс".
Банк Аустрия е една от първите финансови институции, които дойдоха в бившите социалистически страни. Как оценявате вашите инвестиции в България?
Банк Аустрия Кредитанщалт е един от пионерите в Централна и Източна Европа. Банковата група играе активна роля в този регион вече повече от 30 години. В последните няколко години регионът се превърна в основен пазар за Банк Аустрия Кредитанщалт.
Доказателство за това са и предварителните резултати на групата за 2004 година, които ясно показват важната позиция ва източноевропейския пазар. 43% от печалбите на Банк Аустрия идват оттам. България и цяла Югоизточна Европа са особено силен пазар в ЦИЕ и очакваме, че у вас има много силен потенциал за растеж, особено като се има предвид и предстоящото в скоро време присъединяване към Европейския съюз.
Заради това ние сме големи оптимисти по отношение на развитието на нашите инвестиции у вас. Ние изразихме позитивните си очаквания и като придобихме още една банка в България.
Кои са особеностите на българския банков сектор и на пазара в останалите източноевропейски страни?
Международните банки продължават да увеличават активите си в банковия сектор на всички източноевропейски страни. С изключение на Словения и Латвия, банковия сектор в "новия" ЕС и страните-кандидатки /Хърватия, България и Румъния/ е доминиран от чужди банки. В Чехия, Словакия, Естония, Литва, Хърватия и България чуждите банки притежават повече от 80 процента от банковата индустрия. В следствие на това банковия сектор в ЦИЕ показа силен растеж в последните три години. През този период обемът на кредитите се увеличи средно годишно с 13 процента, докато в еврозоната този растеж беше само 4 на сто. В България и Румъния станахме свидетели на най-големия бум на заемите, последваха ви Балтийските републики, Хърватия и Унгария. Това позитивно развитие може да бъде обяснено с доброто икономическо представяне на региона, стабилизирането на банковия пазар и огромната нужда от подобряване на финансовите услуги. В следващите десет години очакваме заемите да нараснат с повече от 250 процента, а депозитите с около 170 на сто. В абсолютни цифри това означава допълнителен обем кредити за около 450 милиарда евро. За Полша, най-големият пазар в Източна Европа, ще отидат 170 милиарда, за Чехия - 69 милиарда, а за Унгария - 63 милиарда евро. Тези държави, които сега показват най-ниско ниво на пазарно проникване, ще имат най-висок ръст на кредитите. Икономистите на Банк Аустрия Кредитанщалт мислят, че тези държави ще бъдат Румъния с очакван ръст на заемите повече от 470 на сто и България с растеж от около 360 процента.
Как оценявате конкуренцията на унгарската банка ОТП в Румъния, Сърбия и Хърватия?
Банк Аустрия Кредитанщалт има най-широката банкова мрежа, както и многогодишен опит в Централна и Източна Европа. Ние присъстваме в 11 държави и както знаете в някои от тях с повече от една банка. ЦИЕ е район, който ще продължава да показва растеж и няма нищо чудно, че други банкови групи в последствие дойдоха тук и започнаха да се разрастват. ОТП е достоен за уважение състезател. Няма обаче значение дали състезанието е в Източна Европа или Австрия, ние вярваме, че сме подготвени да приемем предизвикателствата. Вярваме също, че състезанието е здравословно за пазара, след като от това печелят клиентите.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив