17 Ноември 2024, 20:45 Днес (1) | Вчера (0)

ВАС мъдрува за автоматичното прекратяване на „Гражданска отговорност”

18 Март 2005 16:01 INSMARKET по статията работи: 1
A+ A-

В момента клиентът има право да иска връщане на част от премията. Компаниите обикновено си удържат някаква сума за администрирането на полицата.

До един месец Върховният административен съд трябва да излезе с решение по въпроса дали „Гражданска отговорност” ще продължи да се прекратява автоматично при промяна на собствеността на автомобила. Вчера ВАС разгледа жалба на Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. Неправителствената организация иска да бъде отменен чл. 20 на Наредба № 18 от 10 ноември 2004 г. за задължителното застраховане, който регламентира автоматичното прекратяване на полицата. Мотивите на асоциацията са, че сега действащата разпоредба дава възможност на застрахователните компании да се облагодетелстват неправомерно.
Изразеното пред ВАС становище на Комисията за финансов надзор по този въпрос е, че неправителствената организация не е отчела връзката на атакуваната наредба с останалите действащи у нас нормативни актове, които регламентират договорите за застраховка. „Съгласно ал. 3 на чл. 391 от Търговския закон, застрахованият може да иска връщане на платените премии в случай, че те покриват носенето на риска за периода след прекратяването на договора”, се казва в изпратеното на INSURANCE.BG официално становище на надзора. С други думи с автоматичното прекратяване на полицата след смяната на собствеността на автомобила, доскорошният му притежател получава правото да поиска от застрахователя връщане на премията за срока до края на направената задължителна застраховка. Становището на надзора беше представено пред ВАС от юристката Цвета Григорова, служител в правната дирекция на КФН.
Каква е практиката в момента?
При продажба на колата през срока на договора за „Гражданска отговорност”, сключилият полицата бивш притежател на автомобила трябва да отиде до застрахователя си, да го уведоми за сделката и да поиска да му бъде върната част от платената сума за полицата. Този въпрос не е регламентиран специално в действащото законодателство, затова искането за изплащане на сумата трябва да става по общия ред. Масовата практика в тези случаи е компаниите да изплащат на клиентите си частта от премията, която съответства на оставащия до края на застраховката срок, като си удържат известна сума за направените административни разходи по обслужването на договора.  От своя страна клиентът трябва да декларира писмено, че не е предизвикал застрахователно събитие, за което застрахователят не е уведомен, обясниха юристи. Добре е да се знае, че при деклариране на неверни данни се носи съдебна отговорност. Т.е. ако след време се окаже, че малко преди прекратяването на полицата клиентът е блъснал със застрахованата кола друг автомобил и не е декларирал този факт, може да бъде подведен под съдебна отговорност.
Продалият колата си българин обаче не е задължен от действащото законодателство да поиска от застрахователната компания да му върне част от платената сума за полицата. Ако не си направи труда да посети застрахователя си, продавачът на автомобила няма да получи пари заради автоматичното прекратяване на „Гражданска отговорност”, тъй като компанията не е уведомена за сделката.
Новият собственик на колата е длъжен да сключи „Гражданска отговорност” и да представи полицата пред КАТ, за да бъде  регистриран автомобила на негово име. Разбира се, той има право да избере за какъв срок да сключи застрахователния договор. Освен това не е длъжен да избере същия застраховател, като стария собственик на колата. Ако обаче реши да кара с направената от стария собственик застраховка, може да има проблеми. В този случай при настъпване на застрахователно събитие по вина на новия собственик, застрахователят ще откаже да плати обезщетение. Компаниите имат право на това, тъй като с покупко-продажбата на колата полицата автоматично се смята за прекратена.
Според запознати с практиката на застрахователния пазар у нас, някои компании са склонни да прехвърлят полицата на името на новия собственик, ако и двамата притежатели на автомобила (бивш и настоящ) заявят желанието си за това. В този случай не се връщат пари на стария собственик. Всяко такова искане обаче се разглежда индивидуално. Дали ще бъде удовлетворено, зависи от политиката на конкретната застрахователна компания, обясниха юристи.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

какви са тези поредни тъпотии. На практика сега се застрахова колата, а не водача. защо просто не се остави застраховката до края на срока, и с това да се свърши разтакаването.
#1 | от mentor | преди
Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив