В рамките на 154 месеца, минималното трудово възнаграждение е нараснало с 30%, докато ръстът в икономиката ни е една 2 на сто
От 310 на 340 лева да се увеличи минималната работна заплата, за това настояват синдикати от КНСБ. Според Българската стопанска камара, повишението ще доведе до нови фалити на малки и средни компании.
По темата "за" и "против" увеличение на минималната работна заплата TV7 разговнаря с Любен Томев - директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ и икономиста Владимир Каролев.
Томев посочи, че няма доказана връзка между развитието на икономиката и увеличаването на минималната работна заплата, Каролев от своя страна посочи обаче, че това не съвсем вярно и между двете има пряка обвързаност. Той изчисли, че у нас в рамките на 154 месеца, минималното трудово възнаграждение е нараснало с 30%, докато ръстът в икономиката ни е една 2 на сто.
Каролев отбеляза, че в много страни няма фиксирана стойност на минималното възнаграждение, а в някои то се определя по отрасли от профсъюзите. Основен проблем у нас е, отбеляза икономистът, е че съществува много голяма разлика между издръжката на едно семейство по региони.
Той е категоричен, че когато ръст на нещо се определя административно, без значение на доход или суровина, без да се съобрази с основния закон на икономиката за търсенето и предлагането – има проблеми.