Най-консервативните инвеститори все повече ще се обръщат към най-рисковите инвестиции. Понижаването на фондовите пазари през 2000 – 2002 година, както и стагнацията от началото на годината, принуждава пенсионните фондове да търсят нови, дори и рискови, инвестиционни идеи.
Много от пенсионните фондове в САЩ се обръщат към хедж-фондовете, сочи изследване на Bank of New York и консултантската компания Casey, Quirk & Acito, цитирано от Financial Times.
Според проучването, в близките четири години американските институционални инвеститори, основно пенсионни фондове, ще вложат в хедж-фондове над $200 млрд.
По данни от края на 2003 г., около 400 американски институционални инвеститори са предали за управление на хедж-фондове $66 млрд.
Очаква се цифрата към края на 2008 година да достигне $300 млрд., като се очертава по този начин да бъдат привлечени половината от средстата в хедж-фондовете.
Само преди пет години, техни клиенти бяха единствено богати индивидуални инвеститори, достатъчно изкусни в инвестициите, за да се впуснат в рисковото инвестиране.
В момента в хедж-фондовете 15% от притока на капитали се осигурява от пенсионните фондове. С тях активно сътрудничат и отделни благотворителни фондове – почти 40% от тези организации с капитали за над $100 млн. са клиенти на на хедж-фондовете.
Според Пол Рейнълдс, управляващ директор в компанията за пенсионно консултиране Russell Investment Group, пенсионните фондове изпитват все по-голям недостиг на средства заради ръста и продължителността на живота на пенсионерите на фона на ниската доходност на фондовия и дълговия пазар.
“Затова пенсионните фондове се обръщат към хедж-фондовете като алтернативен източник на приходи на базата на печалбата на рисковите фондове, регистрирана в последните години. Но трябва да се отбележи, че в бъдеще техните приходи няма да са толкова високи”, коментира Рейнълдс.
Институционалните инвеститори очакват годишна доходност от 8%, а хедж-фондовете отчитаха за последните десет години доходност от средно 12 на то.
Проблемът се състои в това, че от началото на годината този показател е само 3%, завършва коментара си FT.