25 Февруари 2025, 10:13 Днес (0) | Вчера (1)

КФН промени Наредба №3 за пенсионоосигурителните фондове

08 Септември 2004 15:27 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Пенсионноосигурените вече ще могат да обжалват отказ за прехвърляне

Зам.-председателят и ръководител направление "Осигурителен надзор" в Комисията за финансов надзор (КФН) Бисер Петков обяви приетите промени в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба №3 за реда и начина за промяна на  участие и прехвърляне на натрупаните средства на осигурено лице от един фонд за допълнително пенсионно осигуряване в друг съответен фонд, управляван от друго пенсионоосигурително дружество. 
“Преди повече от месец Комисията  прие на първо четене проекта на наредба, който бе изпратен за съгласуване на заинтересуваните страни и след като  получихме становищата и бележките, днес приехме окончателния проект. Предстои обнародване в Държавен вестник и влизането в сила на тези изменения и допълнения”, коментира Петков и добави: “След осеммесечен опит от прилагането на Наредбата, можахме да отчетем всички пропуски и с направените промени се надявам да подобрим ситуацията”.
Една от промените е предизвестена. От 1 юли се премина към ежедневна оценка на активите на пенсионните фондове, което  всъщност прави ненужна процедурата по превеждане допълнително на дохода, начислен към средствата на осигурените  лица. Сега тази процедура става еднократна – на 15-то число се превеждат средствата, като се използва стойността на един дял за предходния работен ден.
Бисер Петков оповести, че основните направени промени имат две цели – допълнителни възможности за защита интересите на осигурените лица и ясно регламентиране на случаите, когато може да бъде отказано прехвърляне.
Една от промените гласи, че освен списъкът на лицата, изрично упълномощени от изпълнителния директор да представляват дружеството и да приемат  заявления, освен списък на офисите, където става това приемане на заявления, вече ще трябва да се посочва  и кое лице в кой офис приема заявления. “Така считаме, че нещата ще бъдат регламентирани  и ще могат да се проверяват във всеки един момент, а това би трябвало да ограничи случаите, когато лица са подведени”, мотивира се Петков.
Втората промяна е насочена към по-детайлно регламентиране на изискванията към задълженията на служителите при приемане на заявленията и тяхното оформяне. “Оказа се, че информационната база на дружествата е, меко казано, неактуална. Има много откази на основание на това, че има разминаване на имената на едно лице, затова задължението на служителя е изрично да провери дали има разлика в данните за едно лице”, обясни Петков.
Третата промяна е за въвеждане на изисквания за вписване на заявленията в регистрите на дружествата в деня на подаването (досега изискването беше да се вписват до края на първия работен ден, следващ деня на подаването).  “Това предполага, че дружествата трябва да разширят техническите възможности на своите информацонни системи, затова даваме един отлагателен срок до края на годината да се въведе това”, заяви ръководителят на "Осигурителен надзор". Четвъртата промяна е детайлизиране на възможностите за отказ за прехвърляне на средствата чрез изчерпателно уреждане на случаите, при които старото дружество може да не уважи заявление. Досега в Наредбата бяха предвидени два случая на отказ за промяна на участие – когато лицето не отговаря на необходимите нормативни изисквания (не е изтекъл определения първоначален двугодишен срок) или когато лицето е подало заявление до две или повече дружества. Сега в Наредбата се въвеждат няколко случая на отказ за разглеждане на заявления. Дружество може да откаже разглеждане на заявление, когато има несъвпадение в трите имена или ЕГН на лицето и това е несъвпадение с документите, с които разполага дружеството. Втората хипотеза за отказ на заявление е когато в заявлението не е отбелязано изрично основанието за промяна на участието. Възможно основание за отказ има и тогава, когато подаденото от упълномощено лице заявление не е придружено с пълномощно, отговарящо на изискванията на тази наредба. Промените на наредбата въвеждат задължителни реквизити, на които трябва да отговаря едно такова пълномощно. Въвежда се и ограничението само едно лице да може да упълномощи друго лице по един договор. Четвъртото основание за неразглеждане на заявление е, когато в заявлението липсват трите имена  или подписът на осигуреното и/или упълномощеното лице и на служителя, приел заявлението. Обикновено досега служителят "присъстваше" само с име и фамилия.
Съществена промяна в Наредбата е регламентиране на процедура по възразяване на осигуряването лице срещу направен отказ от страна на старото дружество. Досега нямаше такава разписана процедура. Процедурата е разписана така, че да може самото обжалване да бъде подадено или разследвано в рамките на общите срокове, така че да може лицето да не страда от това, че има някакво недоразумение. След като старото дружество разгледа подадените заявления в 7-дневния срок, който Наредбата дава, и ако откаже на лицето прехвърляне, осигуреният може да обжалва пред новото дсружество този отказ. Новото дружество има задължение да изпрати получените възражения до старото дружество, а то в тридневен срок трябва да се произнесе с решение за потвърждаване или отхвърляне на отказа. Следващият етап за разрешение на спора е жалба в КФН. С тази процедура за обжалване отпада задължението на старото дружество, когато се произнесе с отказ, да уведоми лицето с писмо. След промяната лицето стана заитересувана страна и трябва само да провери дали има отказ. Новост в Наредбата е и писмо с обратна разписка, което старото дружество вече ще има задължение да изпрати до лицето. Писмото съдържа извлечение от индивидуалната партида.
Въвежда се и нов раздел, пети, за уреждане прехвърлянето на средства при принудително прекратяване или несъстоятелност на пенсионноосигурителни дружества.
“По-голяма част от промените по Наредбата влизат в сила в тридневен срок от обнародване на промените, но тъй като тя ще завари една действаща процедура, тези нови моменти, които въвеждаме, ще се прилагат не със задна дата, а занапред. Надявам се проблемите, съпътствали досега прехвърлянето, с новите промени да бъдат минимизирани”, коментира Бисер Петков.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8689
GBP 2.4796 2.4887 2.3632
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив