08 Октомври 2024, 17:21 Днес (2) | Вчера (1)

Консултативен съвет ще спомага за развитието на информационните и комуникационните технологии у нас

27 Януари 2004 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Консултативен съвет към вицепремиера Николай Василев ще спомага за развитието на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) у нас

Консултативен съвет към вицепремиера Николай Василев ще спомага за развитието на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) у нас. Съветът беше създаден по идея на Министъра на транспорта и съобщенията проведе първата си среща късно снощи, 26 януари. В него участваха вицепремиерът Василев, зам.-министър Неделчо Неделчев, директорът на Агенция "РСИКТ" Орлин Кузов, както и представители на водещи компании и неправителствени организации от ИКТ сектора.

Основната цел на Консултативния съвет е, като се опира на професионалния и управленски опит на членовете си, да обсъжда основните идеи и препоръки и да се поставя приоритетните дейности за развитието на информационните и комуникационните технологии в страната ни.

Планът за приоритетните дейности на Съвета за 2004 г. включва обсъждането на Закон за високотехнологичните паркове и дейности, Стратегия за осигуряване на достъп до високоскоростен Интернет, както и Национална стратегия за развитие на Информационното общество.

По време на първото заседание на Консултативния съвет вицепремиерът Василев представи пред останалите членове основните проекти на Министерството на транспорта и съобщенията за изграждането на инфраструктурата на ИКТ сектора. Това са проектите за Телецентрове, Виртуална катедра по компютинг "Джон Атанасов", Регионален център на Европейския софтуерен институт, както и Национална изследователска и образователна мрежа.
*  *  *
Проектът Телецентрове предвижда изграждането, съвместно с "Български пощи" ЕАД, на разгъната мрежа от обществени телецентрове. Основната цел на проекта е да се осигурят възможности за достъп на българските граждани от слабо развити региони до Интернет и до услугите на електронното правителство, както и да се повишат квалификацията и образованието чрез различни форми на дистанционно обучение.

Виртуалната катедра по компютинг "Джон Атанасов" предвижда да се създадат компютърни лаборатории във всички държавни университети и някои специализирани училища, които ще бъдат свързани в обща мрежа. Проектът ще допринесе за изграждането на обща платформа за създаването на електронно съдържание, повишаване на конкурентноспособността на българското образование, както и приобщаването му към световното информационно пространство.

Регионалният център на Европейския софтуерен институт е официално регистриран през януари 2004 г., с което страната ни се превръща в 6-тия световен център (след Испания, Бразилия, Китай, Австралия и Мексико) за трансфер на софтуерни технологии и е единствен в Източна Европа.

Националната изследователска и образователна мрежа ще осигури високоскоростна национална и международна Интернет свързаност на висшите учебни заведения, научни институти и училища в България. на следващ етап ес предвижда включване на библиотеки, музеи и читалища. Проектът ще доведе до качествено ново развитие на образователните процеси и ще способства за преодоляването на дигиталното разделение между София и останалата част от страната, поставяйки образованието на качествено нова технологична основа.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 08 Октомври 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7809
GBP 2.4796 2.4887 2.3306
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив