Вчера Европейската комисия настоя Будапеща да промени специалните данъци, които според нея са дискриминационни
Унгария ще се откаже от спорните „кризисни данъци” върху застраховането, продажбите на дребно и телекомуникациите от януари 2013 г., след като Европейската комисия настоя те да бъдат премахнати, съобщи „Будапест бизнес джърнъл”.
„Унгарското правителство, независимо от искането (на ЕС) и действайки според предишно решение, ще спре специалните временни данъци върху някои сектори - продажбите на дребно и телекомуникациите - от 1 януари 2013 г.", се казва в изявление на правителството.
Вчера Европейската комисия настоя Будапеща да промени специалните данъци, които според нея са дискриминационни, защото непропорционално засягат неунгарските оператори.
Брюксел предупреди, че Унгария разполага с два месеца, за да приведе законите си в съответствие с тези на ЕС, и заяви, че ако не бъде получен удовлетворителен отговор, може да предяви пред Съда на ЕС иск срещу страната.
"Еврокомисията чука на отворена врата", отговори Будапеща, като подчерта, че решението не е в отговор на предупрежденията на Брюксел. Според унгарски официални лица регулациите, които в момента са в сила, съответстват на европейските закони.
Извънредният данък, който беше наложен над редица отрасли в Унгария е "изял" половината от печалбата на застрахователния сектор в страната,сочат данните на Асоциацията на унгарските застрахователи (MABISZ).
"Най-големият проблем пред застрахователния сектор е липсата на растеж, както и невъзможността на застрахователните компании да увеличат приходите си", посочва шефът на Асоциацията Петер Кисбенедек, цитиран от медиите.
Компаниите от сектора са изплатили по това перо 133 млн. евро на държавния бюджет.
В усилията за попълване на празната държавната хазна, унгарското правителство въведе през 2010 година набор от специални данъци, известни като план Széll Kálmán 2.0 върху на банковите и застрахователните услуги, всички магазини, телекомуникационни оператори и енергетиката.
През септември унгарското Министерство на икономиката съобщи, че застрахователите ще спрат да плащат извънредния данък, наложен върху финансовите компании от следващата година.
Ведомството посочва още, че правителството планира постепенното премахване на налога за целия финансов сектор.