24 Февруари 2025, 22:40 Днес (1) | Вчера (0)

Между чука на банката и наковалнята на застрахователя

30 Август 2004 10:04 в-к "Банкер" по статията работи: 1
A+ A-

Клиент води съдебен процес за обезщетение от 28 835 щ. долара за нанесени морални и материални щети

В редакцията на в. "БАНКЕРЪ" постъпи оплакване от клиентка на една от лицензираните банки в София ( Българо-американска кредитна банка) както и работещата с нея застрахователна компания ("Ей Ай Джи България"). В момента жената води съдебен процес за обезщетение от 28 835 щ. долара за нанесени морални и материални щети и не пожела името й да бъде оповестено.

Какво се е случило?

През 2000 г. оплакалата се пред "БАНКЕРЪ" читателка тегли кредит от БАКБ за 39 000 щ. долара със срок на погасяване десет години. При сключването на договора за заем клиентката е била задължена да застрахова за своя сметка ипотекираните в полза на банката недвижими имоти, както и да сключи договор за застраховка "Живот" при одобрен от банката застраховател. Според потърпевшата, по онова време банката е имала сключена групова застраховка "Живот" със застрахователна компания "Ей Ай Джи България" и е удържала от заетата й сума средства за премията по т.нар. "Добавък" към груповата застраховка. Кредитна инспекторка от банката обяснява, че целта на полицата "Живот" е ако, недай, Боже, нещо, се случи, застрахователната компания да заплати на застрахованата и на банката полагащото се обезщетение, с което да се погаси задължението по отпуснатия кредит.

Когато спомената клиентка подписва полицата и когато от заеманата й сума биват приспаднати първите 65 щ. долара - за първата й вноска по застраховка "Живот", тя не получава никакъв документ, удостоверяващ тази операция. Видяла е само лист хартия с текст на английски език и подпис на същата инспекторка. Уверяват я, че застрахователната полица е приложена към кредитното й досие.

От предоставените на репортер на в. "БАНКЕРЪ" документи е видно, че в раздел 12 "Застраховки" в стандартния образец на договор за заем на въпросната банка, както и в анекса към него, в действителност е записано, че се сключва застраховка "Живот". Само в един от пасажите му е обяснено, че става дума за "застраховка, покриваща рисковете от злополука, частична и пълна загуба на трудоспособност и смърт на застрахования заемодател" и в скоби отново е обяснено - застраховка "Живот". Този текст наистина може да се тълкува нееднозначно, защото хем се говори за рискове от злополука, хем се уточнява, че е животозастраховка.

С какво се шегува дявола?

Една година след подписване на договора за заем жената заболява тежко и от 2002 г. е с "трайна нетрудоспособност от общо заболяване", като е трудоустроена от ТЕЛК ( Експертно решение №3112 от 04.07.2002 г.) със загуба на работоспособност 73 процента. Тя незабавно уведомява, и БАКБ и ЗК "Ей Ай Джи България" за сполетялата я беда и пледира пред застрахователя да поеме остатъчната сума по кредита й, независимо, че от банката й отказват препис от застрахователната полица. През цялата 2002 г. жената продължава да плаща вноските по кредита си.

Едва на 15 април 2003 г. разбира, че всъщност е сключила застраховка "Злополука" и по тази причина застрахователят мотивирано отказва да изплати обезщетението. Жената твърди, че от банката постфактум са й представили нова групова застраховка за "Лична злополука". Полицата е с № 486 , издадена на 13.04.2001, т.е. една година след сключване на договора за заем и заплащането на първата вноска по застраховката "Живот". Документът отново е написан на английски език. Обясняват й, че банката е взела решение вместо застраховка "Живот" да сключва от името и за сметка на заемополучателите застраховка "Злополука". Няколко дни по-късно банката образува изпълнително дело за изземване на ипотекираните недвижими имоти, съгласно договора за заем, защото клиентката й закъснява с вноските си. До началото на тази година жената успява да погаси задълженията си, но след като е превела и последната остатъчна вноска, в дома й нахлува съдия-изпълнител с полиция. Оттогава до ден днешен продължава нескончаемо "ходене по мъките" с непрекъснати срещи между нея и представители на банката, но... в съдебната зала. "Ще ги съдя до дупка, ако е нужно дори в Хага, за нанесените на мен и на семейството ми морални щети" - категорична е жената.

Проверката на вестник "БАНКЕРЪ" показа, че споменатата застрахователна компания в действителност е имала договор с банката за застраховки "Злополука" на кредитополучател. При разговор с президента й Венислав Йотов стана ясно, че застраховките "Злополука" не покриват риска загуба на работоспособност в резултат на заболяване. Това, за което компанията плаща по застраховката, са смърт, причинена от злополука, и трайна нетрудоспособност (над определен процент, минимум 50%), също вследствие на злополука. При настъпване на събитие от застраховката се ползват банката и застрахованият или неговите наследници.

Според жалващата се в редакцията на "БАНКЕРЪ" гражданка, в нейния случай банковите служители са подвели своята клиентка, като не са й връчили т.нар. Уведомление за застраховка на кредитополучател, в което ясно и подробно да са описани видът на застраховката и покритите рискове. В същото време в стандартния образец на договора за заем нееднократно е записано, че застраховката, която банката сключва от името на клиентите си, е тъкмо "Живот".

Застраховките на кредитополучатели в наши дни най-често са за сметка на банката. В известния банков портал Banki.Start.bg са включени уеб-страниците на всички банки. Наред с условията за отпускане на различни видове кредити фигурират и условията за застраховки на кредитополучателите. Разбира се, крайната лаконичност в много от банковите страници едва ли е най-добрият ориентир за потенциалните кредитополучатели. Затова в разговор с банковите служители е хубаво всичко да се изяснява подробно и точно.

Например, кой ще плаща премията за имуществената застраховка и какъв вид е сключената лична застраховка - "Живот" или "Злополука"? Какви са покритията - само при смърт или и при трайна нетрудоспособност; до каква степен е покрита инвалидността и т.н. Иначе се случва клиентите да мислят, че имат животозастраховка, а в действителност тя покрива единствено рискове при злополука.

До началото на 2003 г. банките не предлагаха масово застраховки на кредитополучатели. Едва през последната година и половина, заедно с бума на кредитите, този бизнес се разви бурно.

Банките "връзват попа"

Застраховката е неизменна част от управлението на риска на банката, затова всяка от тях сама преценява каква задължителна застраховка да изисква от клиентите си - "Злополука" или "Живот". Трябва да е ясно, че при настъпване на застрахователно събитие обезщетението не се изплаща директно на кредитополучателя или наследниците му, но се ползват привилегии. При ипотечен кредит например банката се подсигурява, в случай че кредитополучателят не може да продължи да изплаща заема си, защото е починал или е в трайна инвалидност. И вместо банката да ипотекира имота му, заемът се погасява от застрахователя в рамките на седем дни.

В сайтовете пише, че сключването на застраховката е "за сметка на банката". Това е така, но е валиден общият принцип, че безплатен обяд няма. Застрахователната полица струва пари и банката калкулира застраховката "Живот" в цената на кредита - било то в перото разходи за управлението му, било то в разходите за администриране или като надбавка в лихвения процент. Все пак банката предпочита разходите й да са по-малко. Затова някои застраховки, сключени от банки, не гарантират пълно застрахователно покритие. Добре е клиентите да са наясно с това. Както и че сумите за погасяване на кредита, които плащат всеки месец, зависят и от застраховката.

Застраховка "Живот" на всички кредитополучатели, която покрива риска смърт и трайна нетрудоспособност, независимо от причината, и то за всички видове кредити правят само няколко банки - "Банка ДСК", Общинска банка, "Биохим", ТБ Алианц България, Първа инвестиционна банка и Прокредит банк.

Останалите сключват застраховки с доста по-ограничено покритие. SG Експресбанк например застрахова всички кредитополучатели, но с различни застраховки в зависимост от възрастта им - "Живот" или "Злополука". ДЗИ банк (бивша "Росексимбанк") прави само застраховка "Злополука" на лица, ползващи овърдрафт кредит (т.е. краткосрочен, необезпечен кредит), независимо от тяхната възраст. В Централна кооперативна банка (ЦКБ) към кредита овърдрафт също има безплатна застраховка "Злополука" в полза на кредитополучателя.

Други банки определят покритието в зависимост от размера на премията. БУЛБАНК предоставя безплатна застраховка "Живот" за периода на отпуснатия кредит само за ипотечните кредити. В пакетните програми за физически лица е включена безплатна застраховка "Злополука". ОББ прави пълна застраховка "Живот" за ипотечните кредити, но за останалите потребителски кредити банката не застрахова клиентите си.

Добре е да се знае

дали безплатната застраховка, която банката предлага, е чиста групова "Злополука" или включва и заболяване, т.е. застраховка "Живот"? Какви рискове се покриват - само смърт или в добавка и трайна нетрудоспособност?

Има разлики и в застраховките "Живот" по отношение на застрахователното покритие. Може да се включи трайна загуба на работоспособност в резултат на злополука и трайна загуба на работоспособност в резултат на заболяване. Вторият риск обаче не е много предпочитан от страна на банките и застрахователните компании, защото начинът на работа на експертните лекарски комисии понякога дава възможност на хора без сериозно заболяване да получат по-висока степен на инвалидност, а това е неизгодно за застрахователите. За банките покриването на този риск също е неизгодно, защото това оскъпява застраховката.

Друга променлива величина е тъкмо степента на инвалидност, от която зависи какво плаща застрахователят. В практиката най-често обезщетения се дължат за инвалидност, надхвърляща 70 и 90 процента. През последните месеци тенденцията е, когато банките правят застраховка на кредитополучател, обезщетенията да се изплащат при инвалидност над 70% и с пожизнен срок.

Понякога при застраховка "Живот" се изключват всички събития, водещи до трайна нетрудоспособност или смърт в резултат на заболяване, което за първи път е регистрирано преди началото на подписването на договора за заем. Така че при смърт на лицето се изискват всички документи от смъртния акт или лечението в болница, като се установява дали смъртта не е настъпила вследствие заболяване отпреди 15 години. Ако е така, застрахователят се оттегля от поетите задължения, защото болестта е настъпила преди сключването на договора.

Взаимните изгоди

Идеята за застраховане на кредитополучателите става все по-популярна в България. И от това печелят всички. Банките - защото елиминират в голяма степен риска да водят скъпоструващи дела и процедури по придобиване и реализиране на имуществото на пострадалия длъжник. Застрахователите - защото това е техния бизнес и колкото по-голям е той, толкова по-значителни са печалбите. И накрая - самите кредитополучатели. Ясно защо.

Важното - като при всяка работа, е да е свършена професионално и почтено.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Няма такова животно "БЕЗПЛАТНА ПОЛИЦА". както е отбелязано в статията, Банките калкулират цента на застраховката в кредита. Нещо повече - след промянта на Закона за застраховането, Банките станаха агенти и то не само на едно застрахователно дружество и всячески се стремят да приберат комисионната от застраховките на ипотекираното или заложено имущество или върху живота на кредитополучателя. В повечето случаи служителите гледат съвсем формално на сключването на застраховките, без да вникват в смисъла им. Не са редки случаите когато се изисква покриване на риска "Кражба чрез взлом" на оборудване, за демонтирането на което са необходими няколко дни. Струвами се, че освен от футбол и политика, в България взехме всички да разбираме и от застраховане. Затова случай подобни на горния вече няма да са рядкос. Но да не забравяме, че не луд онзи, който яде зелника!
#1 | от Богомил Петков, | преди
Валидни за 16:10 24 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8689
GBP 2.4796 2.4887 2.3632
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив