През пролетта в страната ще стартират новите проекти по програма ФАР на стойност 39,9 млн. евро, съобщиха от Mинистерството на регионалното развитие и благоустройството
През пролетта в страната ще стартират новите проекти по програма ФАР на стойност 39,9 млн. евро, съобщиха от Mинистерството на регионалното развитие и благоустройството. В рамките на програмата ФАР Икономическо и социално развитие, Финансов меморандум 2002, ще започне изпълнението на проект в сферата на екотуризма. С него ще се даде възможност на организации от цялата страна да кандидатстват за подкрепа на дейности, свързани с развитието на екотуризма в различни региони на България. Проектът ще бъде изпълнен от Изпълнителна агенция програма ФАР към МРРБ, министерствата на икономиката, на финансите, на земеделието и горите и на околната среда и водите. Общият бюджет на проекта е 5 300 000 евро. Финансирането от ФАР е 4 млн. евро, а съфинансирането от държавния бюджет е 1,3 млн. евро.
През тази година в Североизточен район на планиране предстои да стартира първата пилотна комплексна регионална схема. Общата стойност на проекта е 6 220 000 евро. От тях 4,8 млн. евро са от ФАР, а 1 420 000 евро съфинансиране от държавния бюджет. Реализирането й ще даде възможност на институциите и организациите в района да осъществят проекти за развитие на свързаната с бизнеса инфраструктура, на човешките ресурси и бизнеса. Това е първата пилотна регионална комплексна грант схема, която ще представи модела, по който ще се усвояват средствата по структурните фондове след присъединяването на страната към ЕС. При осъществяването й регионът ще участва активно в процеса на подбор и селекция на проектни предложения, т.е. в процеса на реална децентрализация.
Другите проекти от Финансов меморандум 2003 г. са свързани с подобряване на водоснабдяването на места с потенциал за развитие на туризма и подготовка на регионалните структури на МРРБ за управление на проекти по Структурния фонд за регионално развитие.
20 млн. евро е общата стойност на проектите по програма ФАР Трансгранично сътрудничество между България и Гърция по Финансов меморандум 2002 г., които ще се усвояват през 2004 г. В рамките на финансирането ще бъдат подкрепени проекти в областта на инфраструктурата и околната среда. Например - рехабилитация и частична реконструкция на път II – 19 Разлог – Гоце Делчев, построяване на втори тунел на околовръстния път на гр. Дупница, изграждане на пречиствателна станция в гр. Разлог и съвместно управление на водите на р. Места – Нестос.
8 млн. евро в рамките на програма ФАР Трансгранично сътрудничество между България и Румъния са предвидени за подпомагане изграждането на ГКПП и ферибот при Никопол, рехабилитация и частична реконструкция на път ІІ – 15, секция Мизия – Оряхово и изграждане на система за контрол на емисиите от тежки метали от стационарни източници в граничния регион.
Към януари 2003 г. степента на усвояване на средства по програми ФАР Трансгранично сътрудничество и ФАР Икономическо и социално сближаване, за които Mинистерството на регионалното развитие и благоустройството е Изпълнителна агенция, е 37%, сочи анализът на ведомството. Към октомври 2003 г. изпълнението е 42%, а към 31.12. 2003 г. е 93 на сто.
По програма ФАР Икономическо и социално сближаване, Финансов меморандум 2000, са сключени 102 индивидуални грант договора, 13 договора за строителство и 5 договора за услуги. По програма ФАР Икономическо и социално сближаване, Финансов меморандум 2001, са изпълнени 7 грант схеми, с 357 индивидуални договора, 12 договора за доставки, 10 договора за строителство и 8 договора за услуги.
100% са усвоени средствата по програма ФАР Трансгранично сътрудничество, Финансови меморандуми 2000 и 2001.