Чужденци и чуждестранни юридически лица да могат да придобиват право на собственост върху земя, при условия и по ред, определени със закон или международен договор, ратифициран от Народното събрание, приеха членовете на Временната парламентарна комисия за промени в Конституцията
Чужденци и чуждестранни юридически лица да могат да придобиват право на собственост върху земя, при условия и по ред, определени със закон или международен договор, ратифициран от Народното събрание, приеха членовете на Временната парламентарна комисия за промени в Конституцията. Народните представители не постигнаха единодушие дали редакцията на текста е достатъчна, или той трябва да бъде допълнен.
Председателят на комисията Камелия Касабова (НДСВ) каза, че отпадането на забраната е свързано с поет от България ангажимент по глава "Свободно движение на капитали" от преговорите с Европейския съюз. Ангажиментите, които страната е поела, предвиждат от 2005 г. чужденци да имат право да купуват земя за първо жилище, за административни нужди, както и когато са самонаети фермери, поясни Касабова.
Промяната в основния закон за отпадане на забраната трябва да бъде приета към 2005 г. Поетите от България ангажименти предвиждат гратисен период от седем години, след пълноправното членство на страната в ЕС, преди отменянето на забраната през 2014 г.
Председателят на ПГ на ОДС Екатерина Михайлова каза, че промяната в основния закон е наложителна не само с оглед на членството на България в ЕС, но и за либерализацията на пазара на земята. Тя отбеляза, че и в момента земя се купува от чужденци, като се заобикаля Конституцията. Депутатът от ДПС Четин Казак посочи, че проблемът е сериозен, защото българинът традиционно е свързан със земята.
Народният представител от левицата Михаил Миков отбеляза, че е добре да се обсъдят възможностите в Конституцията да бъдат посочени някои ограничения. По думите му това би предотвратило възможността ограничителен текст от закона да бъде обявен за противоречащ на Конституцията.
Камелия Касабова съобщи, че следващото заседание на комисията ще бъде на 11 май и на него депутатите ще обсъдят насоките на промените в Конституцията, свързани с реформата на съдебната
система. Тя каза, че в комисията вече са постъпили предложенията за изменения в основния закон на председателя на Върховния административен съд Константин Пенчев и на председателя на Върховния касационен съд Иван Григоров.