Гърция отрече, че ще прави референдум за излизане от еврото. Според МФ на страната министър Варуфакис е изразил хипотетично мнение
Интервюто на гръцкия финансов министър Янис Варуфакис, публикувано от италианския вестник "Кориере дела сера" и цитирано днес от световните агенции, предизвика уточнение от гръцкото финансово министерство и остри реакции от опозиционни партии, съобщава в. "Катимерини", цитиран от БТА.
Гърция би могла да свика референдум или предсрочни избори, ако партньорите й от еврозоната отхвърлят нейния план за дълга и растежа, бе цитиран да казва Варуфакис в интервюто.
В изявление днес гръцкото финансово министерство уточни, че Варуфакис е отговарял на хипотетичен въпрос и всеки референдум "очевидно би касаел съдържанието на реформите и фискалната политика", а не това дали страната да остане в еврозоната, както, според "Катимерини", внушавала публикацията на италианското издание.
През 2011 г. тогавашният гръцки премиер Георгиос Папандреу предложи свикване на референдум за спасителното споразумение и по-късно бе принуден да даде път на коалиция на националното единство, водена от бивш централен банкер, припомня "Катимерини".
Референдум на тема споразумение с кредиторите, което би оставило страната в еврозоната без обаче да изпълнява обещанията на премиера Алексис Ципрас, би дал на правителството прикритие да приеме сделката, макар че бе избрано с друг мандат. Но дори споменаване на идеята за референдум е политически рисковано, коментира "Катимерини".
Бившият премиер Андонис Самарас, лидер на консервативната партия Нова демокрация, заяви, че един референдум би бил "много лош развой" и би позволил на правителството да избяга от своите отговорности.
Гръцкото социалистическо движение ПАСОК посочи, че изявлението на Варуфакис е "безотговорно, безразсъдно и противоречиво".
През 2011 г. Гърция хвърли цялата еврозона в криза преди да приеме спасителна програма. Сега опасенията са, че един неуспех на Гърция да постигне споразумение с кредиторите ще върне еврозоната там, където беше, отбелязва "Катимерини".
Все по-неясно е с какви парични средства разполага Гърция. Страната се сблъсква със спад на приходите от данъци, докато помощта от ЕС и МВФ е замразена, докато Атина завърши обещаните реформи.
В същото интервю Варуфакис заяви, че Гърция има пари, за да плаща пенсии и заплати, и посочи, че Атина не се нуждае от трети заем. Той критикува Европейската централна банка, че не е позволила на Гърция да емитира нови краткосрочни облигации и заяви, че централната банка трябва да купи гръцки дълг сега, а не лятото, както обяви, че ще направи.
Варуфакис каза още пред италианското издание, че до момента партньорите от еврозоната отговарят с мълчание на предложенията му за замяна на сегашния дълг с облигации, обвързани с номиналния растеж.
"Бих искал Европа да разбере, че това би бил начин да бъдат върнати повече пари, а не по-малко", казва министърът за този вид облигации.