Компаниите да могат да съдят държавата за вреди, причинени от администрацията, предвиждат промени в Закона за отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани.
Компаниите да могат да съдят държавата за вреди, причинени от администрацията, предвиждат промени в Закона за отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани. Те бяха внесени в понеделник в парламента от депутатите от клуб "Новото време" в НДСВ Ралица Агайн, Мирослав Севлиевски и Гадар Хачикян. Сега само гражданите могат да търсят обезщетение от държавата за щетите, които са претърпели от незаконни актове, действия или бездействия на администрацията.
С уговорката, че не са запознати с конкретните текстове, представители на бизнеса бяха единодушни в одобрението си за предлаганите изменения. "Намерението на депутатите показва високата степен на демократизация на обществото, след като частният бизнес вече ще бъде защитен и пред държавата", каза президентът на консултантската компания "Лимасол" Лучия Илиева. Тя оцени предложението като стъпка към нормализирането и предвидимостта на бизнес средата и към доближаване до европейската практика на защита на малките и средните предприятия от чиновническа некомпетентност. "Такава възможност е добра за бизнеса и най-малкото няма да вреди, макар че едва ли фирмите ще прибягват до съд по дребни поводи", е оценката на Йолиан Милев, директор на "Киров" АД, което внася професионална техника от Германия и извършва строителни и ремонтни дейности и често е имало проблеми с бюрокрацията при вадене на документи и разрешителни.
Компаниите у нас независимо от това дали са с българска или чуждестранна собственост имат "богат опит" с административния произвол. Преди седмица „България Петрол“ АД публикува съобщение, че е сезирала прокуратурата, министерствата на финансите и на икономиката, както и министъра на държавната администрация срещу бездействието на Комисията по хазарта. Дружеството се оплака, че въпреки изтичането на законовия срок не е получило отговор от ведомството на Георги Петров ще придобие ли разрешение да организира игра „Транслото“. От „Петрол“ твърдят, че са инвестирали два милиона лева и вече търпят загуби от бездействието на комисията.
Друг подобен казус е историческата продажба на БТК. Вече втори месец сделката е в абсолютен вакуум и никой не може да предвиди изхода от процедурата. Купувачът "Вива Венчърс" спечели конкурса за продажбата на телекома, като впоследствие се сдоби и с 13 съдебни решения в своя полза. До този момент обаче Агенцията за приватизация не е поканила "Вива" да подпише окончателно приватизационния договор за БТК. Купувачът инвестира време и средства по тази продажба вече близо две години.
При сега действащите правила, ако решат да търсят обезщетение за щетите, които са претърпели заради незаконните действия на държавен орган, фирмите трябва заведат дело по Закона за задълженията и договорите. Това означава те да докажат виновно поведение на администрацията, което е изключително трудно и на практика почти невъзможно. Законът за отговорността на държавата значително опростява нещата, тъй като като не изисква доказване на вина. Друго предимство на процедурата по този закон е, че компанията насочва иска си не към чиновника, който е причинил вредите, а към държавата въобще. Така получаването на обезщетението, ако бъде присъдено, ще бъде много по-лесно и по-бързо, а размерът няма да бъде пречка за събиране на вземането, обясниха юристи.
Според вносителите на промените с тях ще се възстанови равенството пред закона на физическите и юридическите лица, което се гарантира и от конституцията. Законът за отговорността на държавата е един от последните, приети преди 1989 г., и това обяснява защо дружествата не са били включени в него.
Юристи твърдят, че законът за отговорността на държавата е един от добре действащите нормативни актове, макар делата по него да не са често явление. Една от най-високите компенсации по него беше присъдена през 2001 г. на адвоката Стефан Тасев. Той успя да осъди прокуратурата и следствената служба във Варна и получи 100 хил. лева обезщетение, защото съдът прецени, че е бил набеден в престъпление и е лежал незаконно в ареста три месеца.
Депутатите от опозицията реагираха сдържано на предлаганите промени. "Трябва да се сравнят по аналитичен начин вредите и ползите от това, защото смятам, че се отива твърде далече и е сериозна стъпка, която трябва да се обсъди", заяви Елиана Масева от ОДС. "Може би има резон в предложението, но нека първо видя мотивите", каза Янаки Стоилов от "Коалиция за България".