Най-застрашени са Добрич, Бургас, Варна, Хасково, Ямбол и Благоевград
10 къщи в поповското село Априлово са под вода. Наводнени са земеделски земи, както и църквата в селото. Това съобщи кметът на пострадалото за втори път от водната стихия населено място Сергей Стоянов. По думите му водата нахлула в долната част на селото около 13 часа в четвъртък. "Причината е водосбор от язовирите Лиляк и Пресиян. Водата тръгва по естествен път през землищата на няколко села и достига до Априлово, където две реки се вливат в една и наводняват ниската част на селото”, обясни кметът.
За хората там страшната картина се повтаря за втори път, след като през месец май те бяха залети от подобна приливна вълна. Сега ситуацията е същата. Хората и животните от наводнените къщи са евакуирани. Продължава да вали и има опасност да бъде отцепена цяла една махала и 50-60 души да останат изолирани от света.
Специалисти от Община Попово, екипи на Гражданска защита, пожарната и полицията са отишли в селото, за да координират спасителните действия. Обмислен бе и вариант да бъде затворен пътят Омуртаг - Попово, тъй като в района на селата Конак, Марчино и Априлово нивото на водата на реката се е покачило драстично и има опасност да залее мост.
В очакване на подобна ситуация са в още шест области в страната. Дъждовете в последните дни очаквано вдигнаха нивата и на много други реки и язовири. Най-значителни покачвания на водните басейни има в областите Добрич, Бургас, Варна, Хасково, Ямбол и Благоевград, съобщи шефът на дирекция на "Управление на водите" към Министерството на околната среда и водите Асен Личев пред БНТ.
По думите му и там има риск от внезапни наводнения и поради тази причина се изпраща информация на 28-те областни управители, на МВР и на ВиК за състоянието на реките. Личев добави, че речната мрежа, която е около 19 750 км, не се почиства и това създава предпоставки за приливни вълни.
В Ловешко нивата на реките се покачиха значително. Три пъти по-висок е водният стълб на река Осъм при Троян и два пъти по-висок в Ловеч, достигайки един метър. Експерти са измерили, че Вит в Тетевен е 132 см.
Междувременно Георги Георгиев, ръководител на "Напоителни системи” – Шумен, съобщи, че язовир "Тича” се повишил с малко над 1 500 000 куб. метра. "Водните количества не представляват проблем за обема на водоема, който има капацитет да поеме още при необходимост”, успокои Георгиев. За да не се създаде предпоставка за опасност е взето решение да се изпуска планово с 2 куб. м/сек, като се обмисля дали количеството да се повиши до 5 м/сек.
Други пет язовира в Монтанско са потенциално опасни, обясни Нина Петкова, областен управител на Монтана. Тя допълни, че има притеснения от заливане на земеделски земи и инфраструктура. Въпреки това отрече да са застрашени населени места. "В момента язовир "Огоста” има спад от 2 см, като се изпускат по 20 куб. метра вода в секунда и има достатъчно обем да поеме евентуални водни количества", добави Петкова.