24 Декември 2024, 15:11 Днес (0) | Вчера (1)

137 българи са станали жертва на трафик с цел трудова експлоатация

22 Януари 2013 14:48 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 22 януари 2013, 14:52

В рискова ситуация попадат най-често хора от сферата на селското стопанство, строителството и услугите

Националната комисия за борба с трафика на хора и Менпауър България стартирха съвместна кампания за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация, под наслов „Нулева толерантност към трафика на хора“. Кампанията е подкрепена и от представителството на международната неправителствена организация А21 за България и цели повишаване на информираността на гражданите по проблемите, свързани с трафика на хора с цел трудова експлоатация, както и повишаването на ангажираността на работодателите в превенцията на това явление.
Това обявиха на пресконференция днес Цветан Цветанов, заместник министър-председател и председател на Националната комисия за борба с трафика на хора; Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България, Сърбия и Хърватия, и Виктория Раф, представител на международната неправителствена организация А21 за България.

Министър Цветанов подчерта, че усилията в тази кампания ще бъдат насочени както към информирането на хората, които търсят работа извън страната и планират да предприемат пътувания в чужбина за студентски бригади или сезонна работа, така и към ангажираността на работодателите, като ключов фактор за спазване на коректност на трудовите правоотношения.

Той очерта актуалните измерения на проблема в страната, като посочи, че идентифицираните жертви на трафик през изминалата година са 137 български граждани, от които 113 мъже и 24 жени. В сравнение с пострадалите през 2011 г. – 91, броят им е увеличен, което се дължи на подобрената система на идентификация и подкрепа на жертвите.

Министър Цветанов подчерта, че в рискова ситуация могат да попаднат хора, които търсят възможности за сезонна работа извън страната, най-често в сферата на селското стопанство, строителството и услугите. Всички млади хора, които използват възможността да работят и пътуват в чужбина чрез студентски бригади по време на летния сезон трябва да бъдат изключително внимателни.

Най-честите страни на дестинация на трафик на хора с цел трудова експлоатация са Великобритания, Испания, Гърция, Германия, Италия, Чехия, Полша и Швеция.

Министър Цветанов наблегна също на някои ключови детайли, на които хората, които планират своето пътуване следва да обърнат внимание, а именно - да проверят дали агенцията, чрез която заминават е лицензирана, което може да стане на интернет страницата на Агенция по заетостта, където има списък с лицензираните трудови посредници. Ако хората нямат достъп до интернет, екипът на Националната комисия може да направи проверка вместо тях. Добре е хората да не се доверяват на съмнителни обяви за работа, които съдържат обещания за примамливо заплащане на нискоквалифицирана работа в чужбина. Трябва да се знае, че често има случаи, в които познати или приятели са подвели пострадалите, съзнателно или не, с примамливо предложение за работа извън страната. Преди да започнат работа в чужбина, хората задължително трябва да подпишат договор, който да регламентира условията на работа и времето, за което те са наети. Задължително трябва да получат копие на договора на български език (или език, който разбират), както и на официалния език за страната на работодателя. Много е важно да не предоставят документите си за самоличност на никого, под никакъв предлог. Добре е преди заминаването, хората да се свържат с някоя от организациите, които предоставят повече информация относно възможностите за безопасно пътуване и работа в чужбина, за да се информират, посъветват или проверят фирмата посредник, както и адреса и телефона на българското представителство в страната, за която ще пътуват. Ако вече са попаднали в рискова ситуация, е важно хората да потърсят помощ от полицията в страната, в която се намират, тъй като те са жертва на престъпление и ще им бъде оказана помощ.
Министър Цветанов подчерта също и ролята на работодателите в ограничаването на това явление, както и значимостта на партньорствата между институциите, неправителствения и частния сектор в борбата с трафика на хора.

Manpower България представи данните от проучване на информираността по проблема „трафик на хора“, проведено сред 420 кандидати за работа. 39% от търсещите работа дори не са чували за трафика на хора, а 58% са чували за проблема. 40 човека от анкетираните са чували за проблема от медиите. Само трима от 420-те анкетирани кандидати познават човек, който е станал жертва на трафик. 29 души асоциират трафика на хора с престъпление, 20 души го свързват със склоняване към проституция и трафик на деца, 10 от анкетираните – с търсене на работа в чужбина.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 23 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8824
GBP 2.4796 2.4887 2.3574
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив