Като цяло през последните години застраховката в страната поскъпва за всички
Специалисти от Застрахователната компания УРАЛСИБ анализираха структурата на тарифите по автомобилната застраховка Каско на руските автомобили в 19 града в страната.
Според данните от обзора, средното тарифно число за 20-годишни водачи е 17,9% (с нулев стаж), за 35-годишните – 7,2% (15 години шофьорски стаж), за 55-годишните – 6,4% (30 години опит зад
волана).
В основата на изследването са тарифите по каско на лидерите на автомобилния пазар за популярни местни марки автомобили.
За сегментация на тарифното число са взети максималните, минималните и усреднените числа за различните групи водачи. Данните са анализирани на база универсална застраховка каско.
Във фокуса на вниманието на експертите са големите градове от Централния, Северозападния, Южния, Приволжския, Сибирския и Уралския федерални окръзи.
Рейтингът на градовете с най-високи средни тарифи за 20-годишните водачи се оглавява от Казан, Челябинск, Санкт-Петербург, Перм и Нижний Новгород. В тези градове тарифните числа се движат в
границите 19%-19,4%.
По-привлекателна за неопитните младежи е цената в Тюмен (15,7%), Новосибирск (16%) и Иркутск (16%).
Водачите с шофьорски стаж от 15 и нагоре години се радват на по-ниска стойност на полицата. Средната тарифа за тази група шофьори е около 7,2%.
Най-добрите предложения за тези водачи са в Тюмен, Новосибирск и Волгоград (от 6,4% до 6,6%). В Москва, Нижни Новгород, Перм, Казан, Челябинск и Санкт-Петербург те са малко по-високи (от 7,6% до
7,9%).
55-годишните шофьори със стаж зад волана поне 30 години получават най-добрите предложения.
Най-добрите тарифи за тях са в Тюмен (5,4%) и Новосибирск (5,5%). Сред скъпите градове са Волгоград (9,8%) и Ростов на Дон (10,5%).
Обща тенденция през последните години е поскъпването на застраховката както за руските, така и за чуждестранните марки автомобили.
Сред причините за това са увеличаването на щетимостта, поскъпването на ремонтите, както и повишаване на тарифите до пазарното ниво. Роля играе и отслабването на рублата в сравнение с чуждите валути.