Управителят на НЗОК посочи, че 250 000 българи имат пари, но не плащат вноски за здраве. Това е и една от причините през следващата година акцентът да е върху повишаване на приходите и максималното събиране на здравните вноски и то на база реалните доходи
Един милион българи не се осигуряват. Около 400 000 от тях не могат да си внесат вноските, но други 200-250 хиляди имат средства, но не желаят да се осигуряват, каза в интервю за БНТ управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова. Това е и една от причините през следващата година акцентът да е върху повишаване на приходите и максималното събиране на здравните вноски и то на база реалните доходи. "Не е лесно, защото ако притиснем малките фирми те може да фалират", поясни д-р Тодорова.
"За първи път зад гърба си здравната каса няма никакви средства, всичките й сметки са на нула. За пръв в НЗОК излязоха на дневен ред приходите, досега все се говореше за разходите", така тя обясни, защо тази година няма да има възможност болниците да получат всички фактурирани до края на годината суми.
Управителят на НЗОК добави, че с отпусканите 80% всяко здравно заведение може да оцелее, като даде заплатите на своите служители и се разплати с някои доставчици. По повод оплакванията от "Пирогов" д-р Тодорова поясни, че от 360 болници само пет не се доволни от приетия начин на разплащане, който предвижда останалите 20% от сумите за 2013 г. да се дадат през 2014 г. Тя е категорична, че в момента няма възможност за намиране на допълнителни средства, защото това би довело до надвишаване на допустимия за бюджета дефицит.
Тя допълни, че законът за здравето осигуряване е задължителен и плащането на вноски е ангажимент на всеки. "Солидарният принцип е нещо много хубаво, защото се грижи за всички. Здравият плаща за болния, това е много хуманно", каза още д-р Тодорова.
Тя е на мнение, че ако по времето на правителството на ГЕРБ не са били взети 1.5 млрд. от здравните вноски, за да се ползват за други цели, до драматичната ситуация с финансите е нямало да се стигне. Д-р Тодорова изрази мнение, че са нужни законодателни промени, за да има по-ефективен междинен контрол за харченето на средствата.
В момента касата проверява документите, а както знаете, те са перфектни. Не се знае обаче дали всичко, за което се дават пари реално се прави. "Чувам, че из страната бродят хора с чужди здравни книжки, лекарят няма как да знае. Ние това не можем да го хванем. Има здравни досиета, но и интереса към тях е малък", обобщи проблема директорът на НЗОК.