22 Ноември 2024, 23:49 Днес (0) | Вчера (5)

30% по-малко въглероден двуокис поемат тропическите гори в Амазония

19 Март 2015 13:41 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 19 март 2015, 11:51

Рязко е спаднала способността на Амазонските тропически гори да поемат парникови газове от въздуха, показва ново научно проучване, публикувано в сряда в списание Nature и цитирано от Ройтерс

Международният екип от над 100 учени, взели участие в проучването, сочи като най-вероятна причина за този рязък спад изменението на климата и засушаването, заради което все повече дървета умират млади.

Доскоро най-голямата тропическа гора в света поемаше огромни количества въглероден диоксид. Чрез него растенията растат и се развиват, а го отделят, когато започнат да гният или изгаря. В доклада се допуска, че съществената ролята на Амазонските гори в борбата с глобалното затопляне вече е под въпрос.

Проучването е било направено в 321 точки в части на Амазонската гора, в които няма никаква човешката дейност. Там учените измерват, че нетното количество въглероден диоксид, поемано от гората, е спаднало с 30 % – или от 2 млрд. тона през 1990 г. до 1.40 млрд. т. годишно през 2000 г.

"Прирастът на горите остава статичен през последното десетилетие. В същото време цялата гора живее по-бързо - дървета растат по-бързо и умират още млади", обяснява водещият автор на изследването Роел Бринен от университета в Лийдс пред Ройтерс като се позовава на констатациите в проучването.

"Нетното количество на усвоен въглероден диоксид от горите значително е намаляло," подчертава Бринен.

За първи път въглеродните емисии, причинени от човешка дейност в Латинска Америка надвишават количествата въглероден диоксид, които горите в Амазонка абсорбират, съобщават още учените.Те обаче обясняват, че засега не е ясно дали спадът ще продължи във времето и дали тази тенденцията в тропическите гори в Амазония ще се повтори и в други тропически гори – например тези в Конго и Индонезия.

Констатациите са изненадващи, защото някои теории предполагаха, тропическите гори растат по-добре благодарение на въглеродния диоксид, отделян при човешката дейност с изкопаеми горива, което действало на дърветата като своеобразно наторяване.

Проучването обвързва увеличения брой умрели дървета с тежките суши, като тази през 2005 г.

Другото обяснение, което изтъкват учените е, че емисиите въглероден двуокис от човешка дейност забързват растежа на дървета, които така растат по-бързо, но и умират по-млади, като тази тенденция едва сега става видима.Ако тя продължи, видовете в тропическите гори в Амазония може да се променят. Бързо развиващи се лиани или тропически лозя, може да станат преобладаващи видове там, посочва Бринен.

"Бързорастящите дървета и извън тропическите гори често имат по-къса продължителност на живота. Те обичайно развиват по-малка коренна плътност и вероятно са по-уязвими на атаки от насекоми и патогени," коментира пред Ройтерс Кристоф Биглер – експерт по горите в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, който не е участвал в изследването. Той се позовава на откритията си в Швейцария и Северна Америка.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8580
GBP 2.4796 2.4887 2.3487
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив