В 11 от 28-те области в страната липсва денонощна аптека, а на територията на 38 общини няма никаква аптека, алармират за пореден път от Българския фармацевтичен съюз
Всяко ново правителство и всеки нов парламент обсъжда казуса и търси решение на проблема с осигуряването на лекарства за най-малките населени места. Много чест именно там няма и никакво медицинско лице.
Българският фармацевтичен съюз е изготвило позиция с конкретни мерки, които могат да се предприемат за подобряване на достъпа до лекарства в малките населени места, съобщи председателят Илко Гетов, цитиран от БНР.
От съюза предлагат различни варианти като публично-частно партньорство с местната власт, предоставяне на някакви помещения, поемане на някакви разходи от общините, за да може да просъществува услугата като търговска дейност, но и лекарствата да стигат до хората в малките, отдалечени и трудно достъпни населени места.
По думите на Гетов има възможност и за друг вариант, който може да се обсъжда и това е т.нар. статут при личните лекари "неблагоприятни практики". В този статут се визират същите проблеми - практика в неблагоприятни условия, лоши пътища, липса на инфраструктура, малък брой хора, т.е. невъзможност да се издържаш от дейността, която работиш. В Хърватия например са въведени т.нар. "мобилни фармацевти".
Следващата седмица в МЗ ще се проведат няколко срещи, на които ще се обсъжда създаването на "Национална аптечна карта".
Документът трябва да посочи белите петна на фармацевтичната карта и да предложи мерки за попълването им. Именно тези мерки обаче вече години наред предизвикват спорове в съсловието и правят създаването на картата невъзможно.