Промените в данъчното законодателство, което направи Берлин, изисква да бъде платен със задна дата данък върху пенсиите, отпуснати на чужди граждани, считано от 2005 година
Вяка четвърта пенсия по международни социално осигурителни договори на България е от осигурителен стаж в Германия или това са 5751 пенсии, съобщи управителят на НОИ Бисер Петков.
Петков каза това на организираната от Конфедерация на труда "Подкрепа" междинна конференция на тема "BeGIN – стартиране на партньорски мрежи в помощ на работещите българи в Германия".
Тя е част от информационната Национална кампания за увеличаване на обществената осведоменост, и по специално на българските работници мигранти в Германия, относно преноса на социалноосигурителни права.
В Германия наскоро влезе в сила нова система за данъчно облагане на пенсиите. Това стана, след като Федералният сонституционен съд обяви старата система за противоконституционна в частта за облагане на парите за старини на държавните служители.
Самото облагане зависи от годината, в която е отпусната пенсията. Понастоящем в Германия действа системата за „отложено облагане“ (nachgelagerte Besteuerung) на пенсиите. За германците, които са започнали да ги получават, считано от 1 януари 2005 година, налогооблагаемата част е 50%.
Всяка следваща година налогооблагаемата част се увеличава с 2% докато достигне 80% през 2020 година. От 2021 година до 2040 година облагаемата база продължава да расте, но с един процент годишна, като към края на този период пенсиите ще се облагат на 100 процента.
Лимитът на дохода за получаване на данъчни облекчения – 16 236 евро годишно за пенсия отпусната през 2010 г. са свободни от данъци ако лицето няма други доходи. Сумата е в двоен размер за женена двойка. 15 703 евро годишно от пенсиите отпуснати през 2011 г. не се облагат с данъци. Необлагаемата сума е в двоен размер за женени двойки.
Вноски за социално осигуряване от пенсията – 7,3% здравна осигуровка + допълнителна вноска от 0,9%. В допълнение пенсионера плаща допълнителна вноска несвързана с дохода на здравния фонд.
Размерът на допълнителната вноска се определя от здравния фонд. Пенсионерите, които не са в състояние да плащат тази допълнителна вноска получават подпомагане (Sozialausgleich). Пенсионерите плащат 1,95% вноска за дълготрайни грижи. Пенсионерите родени след 1939 г., които нямат деца, плащат допълнителна вноска от 0,25%.