Близо 60 процента от безработните, наемани по програми за временна заетост или включвани в обучение, са продължили да работят и след края на програмата
Това показва изследване на социалното министерство, проведено сред 1700 безработни и 1500 работодатели, участвали в програми и мерки за заетост, финансирани от държавния бюджет.
Около една трета от продължилите работа са останали във фирмата, в която са били временно наети, а близо 4 процента са стартирали самостоятелен бизнес. Най-голям е делът на реализиралите се безработни лица в област Благоевград, а най-малък - в Хасково и Видин.
За неуспелите да намерят постоянна заетост най-големите трудности са в ниското образование, както и в голямата конкуренция за едно работно място. Около 90 процента от останалите на работа лица работят на пълен работен ден и на постоянен трудов договор.
Най-много успешно реализирани са излезли от двете програми за младежи до 29 години, в които се изисква завършено средно или висше образование. При младите хора има и най-висок процент останали на работа във фирмата, в която са наети по програма или мярка, обясни Елка Димитрова, директор на дирекция в социалното министерство, цитирана от Дарик.
"Почти еднакъв е - до 29 години и от 30 до 49 години. 30% остават във фирмата, в която са стажували и чиракували. При започналите собствен бизнес до 29 години са 2,6%, а 30-49 години са 5,3%. Явно тази възрастова група е по-успешна в започнали бизнес", допълни Димитрова.
Малко над 3 процента от заетите в дадена програма са продължили отново в субсидирана форма на заетост, а 2,3 процента са успели да се пенсионират след натрупания осигурителен стаж. От социалното министерство обмислят промени в програмата "От социални помощи към заетост", насочена към трайно безработните, като се даде право на общините да посочват от какви кадри имат нужда.
Продължително безработните са около 35 процента от всички безработни, като през тази година броят им е нараснал.