17 от анализираните 42 държави се оказват изключително рискови и Lloyd’s призовава правителствата, застрахователния пазар и бизнеса като цяло и сектора да предприемат спешни мерки да запълнят празнината
Проучване на британския застрахователен синдикат Lloyd’s оцени несъответствие между нивата на застраховане и действителните икономически загуби, причинени от природни бедствия в целия свят за 168 млрд. годишно.
17 от анализираните 42 държави се оказват изключително рискови и Lloyd’s призовава правителствата, застрахователния пазар и бизнеса като цяло и сектора да предприемат спешни мерки да запълнят празнината, съобщава „Иншурънс Дейли”.
Проучването, направено от Центъра за икономически и бизнес изследвания, показва, че само миналата година, земетресения, наводнения, бури, цунами и други природни бедствия доведоха до ликвидиране на щети за 116 млрд. долара - по-малко от една трета от общите икономически загуби, изчислявани на 370 млрд. долара.
Най-тежко обаче е положението в държавите с ниски до средни доходи на населението. При някои от тях разликата е толкова голяма, че в случай на сериозно бедствие правителството няма шанс да извади необходимите средства, за да я покрие.
Но не всички от най-засегнатите страни са в развиващите се пазари. Например Япония, където застрахователите изплатиха обезщетения за около 35 млрд. долара при нанесени от земетресението и последвалото го цунами през март миналата година щети за 210 млрд. долара, посочва Ричард Уорд, главен изпълнителен директор на Lloyd’s.