Решението на международната агенция идва, след като компанията обяви, че ще изкупи от американското правителство собствени акции на стойност 5 млрд. долара
Международната пейтингова агенция Moody's Investors Service потвърди рейтинга, отразяващ финансовата стабилност на американския застрахователен гигант American International Group (AIG), след като компанията обяви, че ще изкупи от американското правителство собствени акции на стойност 5 млрд. долара. Прогнозата по рейтинга остава стабилна.
Американската държава вече не е мажоритарен акционер в застрахователната компания, като след продажбата делът й в нея се стопи от 52% на близо 16%. Правителството на САЩ наля общо 182 млрд. долара от парите на данъкоплатците в AIG през 2008 г. Това беше и най-голямото спасяване от началото на финансовата криза, посочва агенция "Ройтерс".
По-нататъшната продажби на акции ще носи само допълнителна печалба за хазната. Правителството е успяло да продаде 553,8 млн. акции по 32,50 долара за брой. Прехвърлянето е станало в понеделник, уточниха от американското финансово министерство.
От там допълниха, че банките са се възползвали от възможността да упражнят опцията за допълнителна покупка на акции, което им е позволило да купят още 83,1 млн. допълнителни акции от първоначално обявения пакет. По този начин правителството е увеличило общите постъпления от продадените тази седмица акции на 20,7 млрд. долара спрямо предвидените по-рано 18 млрд. долара.
По-рано вече бе заявено, че американската държава си е върнала напълно похарчените 182 млрд. долара за спасяването на застрахователя в началото на икономическата криза. При последната подобна продажба на пакет акции в AIG държавата получи 5 млрд. долара.
Така правителството на САЩ спечели 15,1 млрд. долара от продажбата на акции от застрахователната компания AIG, придобити при спасяването й от държавата преди четири години.
Спасяването на AIG предизвика обществено недоволство и призиви за започване на разследване в Конгреса, особено след като медиите публикуваха информация за раздадени огромни бонуси на служители в звената, носещи основна вина за нуждата от спасяване на компанията, припомня агенцията.
AIG, която е със седалище в Ню Йорк, колабира финансово през 2008 г. заради огромните загуби от инвестиции в деривати. След това компанията бе принудена да продаде голяма част от своите активи, за да събере пари, с които да връща дълга си към правителството.
Застрахователят, който преди кризата бе най-големият в света, си възвръща рентабилността, отчитайки печалба за второто тримесечие от 2,3 млрд. долара, което е с 27% повече, спрямо същия период на миналата година и много над очакванията на анализаторите.