Банковата система в България днес е значително по-стабилна от периода, който последва банковата криза през 1996 и 1997 година.
След като банковата приватизация е приключила, може да се очаква процес на консолидация на пазара, особено сред малките банки. Това се казва в доклад на рейтинговата агенция Standard & Poor's, който беше разпространен вчера.
"През последните пет години банковата система в България премина през радикални промени, а чуждестранни инвеститори придобиха големите банки в страната", смята Магар Коюмдиян, кредитен анализатор в S&P. "Като резултат системата спечели много от модернизацията си и от чуждестранното участие.
Освен това банките възвърнаха водещата си позиция на местната икономика, където останалите финансови пазари се все още недоразвити", допълва авторът.
В доклада още се казва, че след като банковата приватизация е приключила, банковата система вече е пълна собственост и се контролира от частни и чуждестранни компании.
Според S&P се очаква консолидация на банковия сектор. "Регулаторната правна рамка на българската банкова система е добра и се усъвършенства, следвайки изискванията на европейските стандарти. Всичко това става на фона на добър банков надзор. През последните пет години продължи прогресът в структурните реформи и в силното макроикономическо представяне.
Присъединяването на страната към НАТО през 2004 г. и към Европейския съюз през 2007 г. наред със значителното намаляване на външния дълг понижи уязвимостта на българската икономика, пише още в
доклада.