Суаповете за осигуряване срещу кредитен риск са извънборсови контракти, договорени от две страни. Те предлагат на купувача застраховка върху пакет гарантиращи книжа
Регулаторът на финансовите пазари в Австрия (Finanzmarktaufsicht - FMA) забрани на застрахователиите в страната да продават кредитни дефолтни суапове, тъй като те попадат извън основната дейност на сектора и поставят неприемливи рискове, се посочва в съобщение до медиите на FMA, цитирано от агенция „Ройтерс”.
„Кредитните дефолтни суапове обикновено покриват определен икономически риск за трета страна, но се опитват да постигнат целта си с различни от застраховането средства, в опит да избегнат регулациите, прилагани в застрахователния бизнес”, се посочва още в съобщението.
Застрахователната индустрия ще може и занапред да покрива дългов риск, но чрез други инструменти, които не заобикалят регулациите.
Необичаен ход идва, след като американският застраховател AIG се наложи да бъде спасяват с парите на данъкоплатцит през септември 2008 г. В Швейцария Swiss Re също прибягна до държавна помощ в размер на 3,25 млрд. евро, след като от подобни инструменти загуби 8,3 млрд. евро.
Суаповете за осигуряване срещу кредитен риск са извънборсови контракти, договорени от две страни. Те предлагат на купувача застраховка върху пакет гарантиращи книжа.
За да се застрахова срещу потенциалното им просрочие, купувачът на CDS плаща на продавача премия, чиято стойност се изчислява с пунктове. Просрочието на суверенен дълг е предмет на сложна законова дефиниция.
Покупката на непокрити CDS значи, че купувачът застрахова облигациите, без действително да ги притежава.
От икономическа гледна точка кредитните суапове са застраховка, защото застраховат купувача срещу просрочие на гарантиращата книга. Регулацията на застрахователния сектор обикновено приема, че можеш да застраховаш само онова, което наистина притежаваш.