Близо половината от намалението е трансформирано в средства по разплащателни сметки и междубанкови депозити до 7 дни
В края на юли общата сума на активите на банковата система възлиза на 79.5 млрд. лв. (86.5 млрд. лв. включително с КТБ и Търговска банка Виктория), или с 461 млн. лв. (0.6%) по-малко спрямо предходния месец, сочат данните на Българската народна банка.
Спад е отчетен при паричните средства (с 1194 млн. лв.) и съответно свиване на дела им в активите до 9% (при 10.5% в края на юни).
Близо половината от намалението е трансформирано в средства по разплащателни сметки и междубанкови депозити до 7 дни. Това позволява и през юли ликвидната позиция на 27-те банки да остане стабилна, като е осигурено и адекватно покритие на привлечените средства с ликвидни активи. Коефициентът на ликвидни активи, изчисляван по Наредба №11, в края на месеца е 27.62%.
През юли вземанията от кредитни институции нарастват с 1359 млн. лв. (15.7%), което води до увеличение на дела на кредитите и авансите до 73.5% в активите на 27-те банки (при 71.5% месец по-рано). Спрямо юни портфейлите с ценни книжа се свиват с 424 млн. лв. (3.9%), като най-голям спад отбелязват финансовите активи, държани за търгуване и тези на разположение за продажба.
Тази динамика води до свиване на дела на книжата в активите с 0.5 пр.п. до 13.3% спрямо юни. През отчетния период е начислена допълнителна обезценка за 81 млн. лв., а натрупаният размер за седемте месеца на годината възлиза на 509 млн. лв. (при 579 млн. лв. година по-рано). Към края на юли нетният финансов резултат на 27-те банки е в размер на 489 млн. лв. (230 млн. лв. при отчитане на оперативния резултат на групата на КТБ).
Брутните кредити (без тези за кредитни институции) регистрират спад с 91 млн. лв. (0.2%) поради намаление на вземанията от некредитни институции. През юли кредитирането на предприятия и домакинства отбелязва нулев темп на растеж.
Корпоративните кредити се увеличават с 6 млн. лв., докато експозициите на дребно се свиват с 8 млн. лв. основно поради спада при жилищните ипотечни кредити с 15 млн. лв.
Привлечените средства на 27-те банки намаляват с 290 млн. лв. (0.4%) поради спада от нерезидентния сектор с 378 млн. лв. Най-съществено е изменението на ресурса от кредитни институции, който се свива с 369 млн. лв. (4.5%) в резултат от динамиката при нерезидентите.
При средствата от институции, различни от кредитни (включително предприятия), е регистрирано незначително увеличение с 9 млн. лв. През отчетния период депозитите от граждани и домакинства продължават да нарастват, а месечният им темп на растеж е 0.2% (70 млн. лв.). При подчинения срочен дълг и дългово-капиталовите (хибридни) инструменти не настъпват съществени изменения.
В края на юли балансовият капитал на системата (27 банки) е 10.5 млрд. лв.
През месеца той е увеличен с 51 млн. лв. (0.5%) в резултат от повишения доход от текущата година.