През първото полугодие на 2016 г. активите на всички пенсионни компании се покачват
Активите на пенсионните фондове, управлявани от деветте пенсионноосигурителни дружества (ПОД), продължават да растат. Печалбата им се увеличава леко на фона на спада на приходите и по-ниските разходи за управление на собствени средства. Така компаниите навлязоха с добра форма във фазата на проверката на активите им, резултати от която трябва да има през декември.
В края на юни 2016 г. балансовите активи на фондовете нарастват с 2,9% на тримесечна и с 8,5% на годишна база до 9,856 млрд. лв., показват изчисленията на база предварителните данни на управление "Осигурителен надзор" на Комисията за финансов надзор (КФН). Само нетните активи са с 11,7% повече до 9,81 млрд. лв. в сравнение с края на първото полугодие на 2015 г.
Въпреки този ръст има спад на приходите. Общите приходи са надолу с 5,6% на годишна база до 83,5 млн. лв. при 5% годишен спад на приходите от такси и удръжки до 67,1 млн. лв. и непроменени приходи от управление на собствени средства.
До голяма степен понижението при приходите от такси и удръжки беше генерирано през първото тримесечие на 2016 г. На тримесечна база приходите от такси и удръжки вече спадат само с 1,5%.
От началото на годината са в сила по-ниски такси, които събират ПОД. Например, максималният размер на удръжката от всяка осигурителна вноска бе намалена до 4,5% от 5%, а инвестиционната такса, изчислена върху стойността на нетните активи на фонда в зависимост от периода, през който те са били управлявани от ПОД, вече е 0,9% спрямо 1% през миналата година. Тези такси и удръжки ще продължат да намаляват до края на 2020 г.
Освен това осигурените лица вече могат да избират дали да прехвърлят средствата по партидите си към Националния осигурителен институт (НОИ), като преместването на пари от втория стълб на пенсионната система от първия може да се е отразило до известна степен на приходите, а и на дейността като цяло, на ПОД и по-конкретно – на универсалните и професионалните пенсионни фондове.
Същевременно през първото полугодие разходите на пенсионните компании за управление на собствени средства са надолу с 33% на годишна база до 5,4 млн. лв. на фона на спада на общите разходи от 9,7% годишно до 48 млн. лв.
През второто тримесечие очевидно е преодолян ръстът на разходите за управление на собствени средства, който тогава бе от 25% на годишна база. Покачването дойде, защото през първите месеци на 2016 г. имаше силни турбуленции на финансовите пазари. Смут имаше и в самия край на второто тримесечие заради Brexit, но изчисленията сочат, че де факто разходите за управление на собствени средства намаляват. Само през второто тримесечие те се свиват с 50,9%, като са за 1,8 млн. лв. при 3,6 млн. лв. за първото тримесечие.
За периода януари-юни нетната печалба се увеличава с 0,64% на годишна база до 35 млн. лв. На тримесечна база положителният финансов резултат след данъци е нагоре с 60%, като се равнява на 21,6 млн. лв. спрямо 13,5 млн. лв., колкото бе през първата четвърт на 2016 г.
През първото полугодие на 2016 г. активите на всички пенсионни компании се покачват. Топ 3 по обем на активите, а и по пазарен дял, формират ПОК "Доверие" АД с 2,62 млрд. лв., ПОД "Алианц България" АД с 2,28 млрд. лв. и ПОК "ДСК-Родина" АД с 1,35 млрд. лв.
Най-голям относителен ръст – от 28,2% годишно, отчита "Пенсионноосигурителен институт" АД ("ПОИ" АД).