Apple HealthKit се използва като пилотна програма за понижаване на разходите и мониторинг на пациенти от разстояние
Платформата за здравни услуги HealthKit на Apple започва да се използва от все повече американски болници, съобщава "Ройтерс". Агенцията се е свързала с 23 от най-известните здравни заведения в САЩ, като 14 от тях са обявили, че са започнали пилотни програми с HealthKit или преговарят за прилагането им.
Основните цели на болниците са чрез платформата да понижат разходите си, както и да имат по-лесен начин да държат под око пациентите си дори и от разстояние. Засега чрез HealthKit се следят хронични заболявания като диабет и хипертония. Според агенцията Google и Samsung също водят преговори за внедряване на техните здравни платформи в болниците. Агенцията допълва, че има и голям интерес към платформата Google Fit, тъй като тя може да се използва от по-голям брой смартфони и следователно е достъпна за повече хора.
Болница Ню Орлиънс например следи няколко показателя на потребителите с проблеми с кръвното налягане чрез устройства на Apple. Така и самата компания получава ценна обратна връзка какво трябва да подобри в технологията си. От болницата например заявяват, че ако към сега наличната информация получават всеки ден и какво е теглото на съответния пациент, ще могат да го уведомяват предварително, че се налага хоспитализация.
Друго предимство на технологиите е, че чрез тях може да се даде стимул на лекарите да поддържат пациентите си здрави. Целта е да се премахне моделът за по-големи възнаграждания при повече заявени скъпи процедури. Вместо това трябва да се премине към система, която да възнаграждава лекарите, които постигат добри резултати и поддържат пациентите здрави. Това ще намали и разходите на болниците.