Паралелно с изтеглянето на кюрдските сепаратисти от Турция в съседен северен Ирак, турските предприемачи с официалната подкрепа на Анкара превземат свободните ниши в бизнеса
Турската верига за бързо хранене Baydöner, в чиито заведения се предлагат основно дюнери, стъпи в Северен Ирак.
Компанията откри две свои закусвални в Арбил – столицата на Иракски Кюрдистан, с фитнансовата подкрепа на турското Министерство на икономиката и по-специално със специалния фонд за инвестиции зад граница, съобщава в. „Хюрриет“.
Мнозина вярват, че интересът турските компании в автономния кюрдски район на Северен Ирак се ограничава до нефт и газ, но там турските бизнесмени разнообразяват дейностите си, насърчавани от държавните стимули.
По думите на съоснователя на Baydöner – Левент Йълмаз, почти 50 на сто от новорегистрираните фирми в Иракски Кюрдистан са турски. „Това прави подкрепата на държавата още по-решаваща за бизнеса, който иска да пусне корени в страните от Близкия Изток“, коментира Йълмаз.
Според турския министър на търговията Хаят Язиджи, в момента турските компании в Ирак са най-активни в строителството, търговията и транспорта.
В отговор на парламентарен въпрос, поставен му наскоро от депутатите в Анкара, той оповести, че има заявен интерес в Инвестиционния фонд към министерството му за регистриране на подразделения на банки и застрахователи в Ирак но отказа да назове имена, докато тече оформянето на документите.
Инвазията на турското предприемачество в Сенерен Ирак съвпада с ивтеглянето на кюрдските сепаратисти от Турция в този райот по силата на споразумението между турското правителство и Кюрдската работническа партия (ПКК) по настояване на лежащия вече 14 години в затвора бивш неин лидер Абдуллах Йоджалан.
Предложението за убежище дойде от иракския кюрдски регион, който се ползва с ограничена независимост от централното правителство в Багдад. Иракски кюрди участваха в преговорите с Турция, но перспективата допълнителен брой бойци да се присъединят към кюрдските сили в Северен Ирак изобщо не се нрави на Багдад.
Въпреки това изтеглянето от Турция на бунтовниците от ПКК ще приключи най-късно през есента, заяви преди броени дни лидерът на военното крило на партията Мурат Карайълан в интервю за в. „Радикал“.
ПКК води партизанска война с Анкара от 1984 г. Бойните дейстия са най-вече в югоизточните територии на Турция, населени предимно с кюрди. Оттогава досега кръвопролитията са отнели живота на 45 000 души.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган пък заяви, че тези почти три десетилетия на сблъсъци са стрували на икономиката на страната 300 млрд. долара.