Списъкът включва 40 острова от 500 хил. до 3 милиона квадратни метра, които могат да бъдат развити като туристически курорти, като се отдадат под наем за 30 до 50 години
Гръцкият фонд за развитие на активите посочи 40 необитавани острова, които могат да бъдат дадени под наем за срок от 50 години, съобщи агенция „Блумбърг”. Нараства натискът над страната да възобнови плановете си за продажба на активи, което е ключово условие за получаване на международна помощ и чрез този ход Атина се надява да намали дълга си.
"Определихме места с добър терен, близо до континентална Гърция, които имат добре развита инфраструктура и същевременно не представляват заплаха за националната сигурност", каза Андреас Тарпанцис, изпълнителният директор за недвижими имоти на фонда. "Актуалното законодателство не ни позволява да ги продадем, а и не искаме", казва той в интервю от 6 септември.
Фондът трябва да осигури 50 милиарда евро от държавни активи до 2020 г., за да отговори на условията и да получи 240 милиарда евро международна помощ. Премиерът Андонис Самарас заяви, че търговията с някои острови може да осигури приходите, които кредиторите искат да видят, за да продължат да финансират Гърция.
Списъкът включва острови от 500 000 до 3 милиона квадратни метра, които могат да бъдат развити като туристически курорти, като се отдадат под наем за 30 до 50 години.
Фондът е разглеждал 562 от всички около 6000 гръцки острова. Агенцията отбелязва, че трябва да бъде прието законодателство, което да позволи публична собственост да бъде развивана от трети страни, както и да се намали броят на необходимите разрешителни. Тапранцис казва, че продажбата на островите е била изключена, защото приходите за гръцката държава няма да бъдат толкова високи, колкото ако ги даде под наем. Според него Гърция ще привлече повече инвестиции, ако един остров бъде превърнат в курорт.
Страната успя да си осигури едва около 1.8 милиарда евро от програмата за продажба на активи, което предизвика критика от представителите на ЕС, според които правителството не действа достатъчно бързо, за да намали дълга си. Забавянето беше причинено до голяма степен от месеците преговори за преструктурирането на дълга в началото на тази година, както и от двата парламентарни вота, които на практика застрашиха членството на страната в еврозоната.