Представителите на международните кредитори на Гръция най-изненадващо се очаква да се завърнат в Атина утре или вдругиден, за да финализират възможно-най-скоро преговорите с гръцкото правителство
Така на експертно ниво да ще е налице някакво споразумение, което да бъде представено на заседанието на Еврогрупата на 8 декември, информират гръцките вестници, цитирани от БТА.
Според източници от Брюксел, цитирани от в. "Етнос", въпросната тройка /ЕС, ЕЦБ, МВФ/ била позитивно настроена към депозираните от Атина предложения. От Еврокомисията обаче уточнили, че все още не е определена окончателна дата за завръщане на тройката в Атина. Неин източник все пак уверил, че това ще стане в следващите 24 часа.
В. "Имерисия" поднася тази информация като обрат и промяна на климата в комуникацията между Атина и тройката. Изданието цитира финансовия министър, който изразил надежда, че споразумение с кредиторите ще има и че налице са стъпки за сближаване с тройката.
Вицепремиерът Евангелос Венизелос също уверил, че Гърция няма допусне да бъде въвличана от кредиторите в нови бюджетни мерки за икономии и че независимо от изискванията на тройката към Атина няма да бъдат орязвани повече доходи, заплати и пенсии.
В. "Вима" помества отговора на гръцката страна към Международния валутен фонд. "Ние сме дотук", било казано на фонда. Атина уточнила, че няма да прави повече отстъпления, като дала да се разбере, че ако нейните предложения не бъдат приети от фонда, нещата отиват към пълна безизходица.
В. "Катимерини" отделя място на реакцията на лидера на опозицията Алексис Ципрас, който пред телевизия Скай категорично заявил, че той няма да подпише никакво споразумение, което бъде поискано от кредиторите на страната. Ципрас оспорил възможността да бъдат събрани необходимите 180 гласа, за да бъде избран нов президент на страната от сегашния парламент, като добавил, че за да се получи тази цифра били нужни "дезертьори".
Според него съществуващата поляризация в Гърция се дължала на поведението на управляващата коалиция и лично на премиера Самарас. Правителство и опозиция обаче са на едно мнение по външнополитическите проблеми на страната, пишат изданията, като се спират на състоялата се вчера среща на Ципрас с вицепримера и външен министър Евангелос Венизелос, на която е било констатирано сходство между двете страни. На срещата са били разисквани гръцко-турските отношения.
За първи път в живота на това правителство е налице такъв контакт с опозицията на най-високо равнище и това е значима стъпка към постигане на така необходимия консенсус, коментират наблюдателите.