Българската банка за развитие ще работи усилено за постигане на целите, заложени в публичните политики на национално и местно ниво. А пътят, по който върви, е заимстван от най-добрите практики в Европа – от насърчителните банки на Италия, Франция, Германия, Финландия и Полша.
Това заяви в предаването "Лице в лице" по бТВ Деляна Иванова, зам.-председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие и съветник на министъра на иновациите и растежа.
"По света има над 550 банки за развитие. Всички те имат специална мисия, която ги отличава от търговските банки. Основният им фокус е да изпълняват публични мандати на своите правителства и ЕС, да насърчават приоритетните за държавите сектори", посочи Иванова. "Ако в Италия изграждат жп линии и реновират спортни обекти като стадиона на Ювентус в Торино, то във Франция създават акселератор за компании в сферата на ядрените технологии и изграждат мащабни "индустриални катедрали", поясни тя.
По думите й, ББР е утвърдила мястото си на пълноправен член на семейството на европейските банки за развитие. "Тя е силен и надежден партньор и тази стабилна основа й позволява да остане гъвкава в кризисни моменти за икономиката и да отговори на нуждите бързо и адекватно", допълни тя.
Деляна Иванова подчерта, че Групата на ББР е успяла да подобри своята прозрачност и управление, а новата й стратегия за периода 2024-2026 г. я превръща в мощен инструмент за подкрепа на малкия и средния бизнес, подпомагане на националните политики и преодоляване на регионалните диспропорции.
Предвижда се банката да бъде водещ участник в изпълнението на проекти с национална и стратегическа стойност, включително в сектори от първостепенно значение като отбрана, индустриализация, инфраструктура, здравеопазване, енергетика и други.