В бившата съветска република туроператорите не са задължгени да имат „Гражданска отговорност“
Въпреки, че особено в последните две години темата за въвеждането на задължителна гражданска отговорност в Беларусия периодично се завърта за обществена дискусия, и досега тази полица не е задължителна норма за туристическия бранш в бившата съветска република.
След като самите туроператори на няколко пъти повдигаха въпроса за въвеждането на задължителна застраховка, министърът на спорта и туризма в страната Олег Качан заяви, че властите обсъждат и други варианти за регулиране на този пазар.
Според публикации в белоруските медии немалко „съзнателни“ турагенции са правели опити да закупят „гражданска отговорност“ за дейността си в доброволен порядък.
И... са ударили на камък, тъй като застраховането на отговорност за евентуално неизпълнение на договорни задължения (примерно даден хотел е продал два пъти нощувките) е изрично забранено от законодателството в Беларусия, с изключение на на няколко случая, изброени в закона.
Това означава, че продавачът (туроператорът), сключвайки договор, няма възможност да застрахова отговорността си за изпълнението му пред купувача.
Според медиите, в това има определена логика най-малкото заради още пресните спомени с огромни измами от 90-те години. Става дума за застраховане на отговорността на кредитополучатели за непогасяване на задълженията или пък това, което било модерно и в момента – измамите с емитенти на корпоративни облигации, които буквално са задръстили съдилищата в страната. Изобщо – съблазънта от сговор между контрагентите е голяма, в което застрахователят изпада в позицията на дойна крава.
Според противниците на идеята за въвеждането на задължителна „Гражданска отговорност“ на туристическите компании подобна идея е неоснователна от гледна точка на защитата правата на потребителитe, интересите на турагенциите, както и на самата държава.
Първо – белоруският туристически пазар се отличава значително от руския. В страната почти не се е случвало туроператор да фалира. И ако в Русия тези компании периодично се появяват и изчезват, то подобно нещо не е характерно за Белорусия. Тоест това означава туроператорите да се застраховат от риск, който на практика не съществува, коментира адвокатът от Минск Алексей Абражей.
По думите му, въвеждането на „руския“ вариант на застраховане на отговорността на туроператорите, то тогава полицата ще покрива не само рискове от фалит на даденото дружество, но и примерно за некачествено оказана услуга. Тоест при претенция туроператорите ще препращат недоволните си клиенти директно към застрахователя. А такъв вариант ще усложни и ще намали шансовете на потребителите да бъдат обезщетени за загубите си.
В закона „За защита правата на потребителите“ понятието „некачествено оказана услуга“ е описано твърде неясно и затова в съдебната практика всеки случай на подобен иска се разглежда индивидуално, което би дало повече възможности за маневри на застрахователните компании.
"БелФреш" работи с акционерно дружество "Транспортна акционерна застрахователна компания" (ТАСК), откъдето купува медицински застраховки за клиентите си.