Share Цената на електроенергията, договорена през борсов сегмент „Пазар ден напред“ за доставка днес, 3 юли, е най-високата в Европа. За това алармират четирите национално представени работодателски организации – КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, в писмо до министъра на енергетиката Теменужка Петкова.
По техни данни базовата цена на мегаватчас е достигнала 195,40 лв., при цени на офпик и пик - съответно 144.08 лв. и 246.72 лв. Това ценово ниво надхвърля средноевропейското 2 пъти, а спрямо пазарите с най-развити икономики – Германия и Франция, превишението е 3 пъти.
Това отдавна не е изолиран случай само в един пазарен ден – сигнализирали сме многократно с конкретни данни. Системно от началото на 2019 г., или 183 последователни дни, средната цена на електроенергията за индустрията в България е по-висока от тази във вече споменатите Германия и Франция, а също така Австрия, Чехия, Словакия и Швейцария. Като се добавят доплащанията за преференциалните цени на т.н. "американски централи, се получава като краен резултат това, че българските предприятия получават най-скъпата електроенергия в цяла Европа, пише в позицията на бизнеса.
Организациите припомнят на енергийния министър, че са предупреждавали многократно през последните седмици за това, което се случва. При настоящите трудности в генерацията на електроенергия от въглища и скъпите емисионни квоти, ако и допълнително се създадат условия за концентрация, респективно контролирано ограничено предлагане, пазарът ще изпитва хроничен недостиг на електроенергия, а цените биха били лесно манипулируеми, смятат работодателските организации.