26 Април 2024, 21:33 Днес (11) | Вчера (14)

Бизнесът с унищожителни критики към проекта за пенсионна реформа

03 Април 2015 16:35 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 3 април 2015, 16:58
atsa.bg

В остро изявление бизнесът критикува представения преди дни от кабинета проект за пенсионна реформа

Изразявайки "своята изключителна неудовлетвореност и разочарование" работодателските организации подчертават, че представените идеи за промени в пенсионната система не отговарят на изискванията за цялостна структурна реформа, а целят единствено увеличение на приходната част с цел преодоляване на дефицита на ДОО, а оттам - на консолидирания държавен бюджет.

Работодателите категорично настояват за преосмисляне на предложената визия за пенсионна реформа, тъй като според тях предложенията са половинчати, пропускат се или се отлага решаването на най-значимите проблеми, по които е налице голяма степен на съгласие.

Възпроизвеждат се дефекти и пороци на досегашната система, които са ощетявали и ощетяват жестоко осигурителната система, ще продължат да генерират дефицити и да съхраняват неадекватен размер на пенсиите за осигурените лица.

От БТПП са категорични, че увеличаването на осигурителните вноски е абсолютно неприемливо. "Такава мярка не е заявявана нито в предизборната кампания на партиите от управляващата коалиция, нито е включена в 3-годишната управленска рамка. Подобно флагрантно разминаване между поетите ангажименти в предизборния период и реалното управление е извън каквито и да било демократични принципи и правила", считат оттам. Също неприемлив е и "максимално плавният ръст" за увеличаване на пенсионната възраст. "Работодателските организации многократно са обосновавали с числа необходимостта от радикален преход към едновременно увеличаване на осигурителния стаж и пенсионната възраст, отчитащо демографската ситуация", се казва в мнението на БТПП.

В писмо, разпространено от БСК, се посочва, че от пакета предвидени мерки са изключени най-съществените и спешни промени, които следва да бъдат осъществени:

1. Почистване на осигурителната система от всички социални плащания, които нямат общо с осигурителния принос, а са с характер на социално подпомагане. Продължава структурната неяснота за характера на системата за социално осигуряване!

2. Ограничаване на мащабните злоупотреби с придобиването на инвалидни пенсии, независимо от наличието на висока степен на съгласие между социалните партньори по този проблем. Не можем да скрием недоумението си от подобно подминаване на проблема. Практически продължава да се толерира това прекомерно скъпо "удоволствие" за обществото, за всички осигурени лица в най-масовата - трета категория труд, за днешните и бъдещи пенсионери.

3. Преструктуриране на системата за ранно пенсиониране, вкл. на лицата по чл. 69/КСО. Въпреки заклинанията за радикални промени, законодателството продължава да произвежда, а обществото - да издържа за сметка на осигурителните фондове неприлично млади пенсионери, служили в отбраната, сигурността и съдебната система на Р България, получаващи осезаемо по-високи пенсии от останалите граждани. 

Коментирайки казаното от социалния министър Калфин за "плавен ръст на пенсионната възраст", и за "максимално плавен ръст", работодателските организации припомнят, че многократно са обосновавали с числа необходимостта от радикален преход към едновременно увеличаване на осигурителния стаж и пенсионната възраст, отчитащо демографската ситуация. Тези аргументи са подминати без всякакви разумни доводи, критикува бизнесът.

Според работодателите намерението за увеличаване на осигурителните вноски влиза в тежък конфликт със заявеното от партиите от управляващата коалиция по време на последната предизборна кампания и с 3-годишната управленска рамка.

Налага се да напомним, че избирателите са гласували в подкрепа на изявленията за запазване или дори за намаляване на осигурителната тежест, а не за нейното увеличаване с цел попълване на дефицити, породени от структурни деформации, както ни се предлага в последната визия за пенсионна реформа, се посочва в писмото.

Национално-представителните работодателски организации напомнят на правителството и на подкрепящото го парламентарно мнозинство, че извършването на структурни промени в пенсионната система следва да очертае хоризонт и перспектива от поне 30 до 50 години и по никакъв начин не може да се обвързва с конюнктурни интереси и очаквани резултати за представяне на предстоящите местни и други избори. 

Бизнесът призовава партиите в парламента да не злоупотребяват с дебатите около пенсионната реформа с предизборни цели. Реформираното пенсионно законодателство би трябвало да надживее повече от десет изборни цикъла, били те за законодателни, местни или президентски избори, коментират работодателите.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Април 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8244
GBP 2.4796 2.4887 2.2828
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив