Достъпът до нея е и труден - за пътниците няма паркинг, няма подлез, няма пешеходна пътека
Цените на билетите за автобусни превози от София за провинцията са се повишили средно с 10%, а за чужбина с 20% няколко седмици след откриването на новата автогара. Билетът до Ямбол е поскъпнал с 2 лева и вече струва 11 лева, до Благоевград от 5 е станал 6 лева, до Варна вече е 21 лв., а до Бургас - 17 лв. За Атина фирмите возят вече за 88 лв., а преди седмица е било 75 лв.Някои по-малки превозвачи не са променили цените си, защото иначе няма да издържат на конкуренцията.
Увеличението е заради високите наеми, които автобусните фирми плащат на автогарата, коментираха от касите на фирмите.
От превозвачите се събира такса за обслужване на автобусите. Това обслужване включва влизане, излизане и престой на колите на автогарата. Престоят на автобус на гарата струва 18 лв. за половин час. Повечето фирми обаче предпочитат да паркират колите на досегашната автогара зад хотел "Принцес". Шофьори казват, че отиват на стоянките на новата гара 20 минути преди часа за тръгване, за да не им се налага по-дълъг от половин час престой. За минута закъснение глобата е 18 лв., която се удържа от личните пари на шофьорите. Според някои от тях разположението на автогарата е лошо и в пиковите часове от 14 до 16 часа настъпва хаос. Тогава от гарата тръгват десетина автобуса едновременно. Има опасност от катастрофи при маневрите, а освен това бариерите не се вдигат, докато от касите не въведат информацията, че е прекратена продажбата на билети.
За посрещачите и изпращачите е още по трудно, защото на автогарата няма паркинг за частни автомобили. Може да се ползва съседният паркинг на фирма "Ауто Мобил", но срещу такса от 1,50 лв. на час. Също толкова трудно е и пресичането на булевард "Мария Луиза", понеже няма пешеходна пътека, а подлезът от години е затворен от години и е превърнат в сметище.
В петък подлезът ще бъде пуснат, днес ще бъде почистен и измит, каза Владислава Вълкова, говорител на район "Сердика". После ще има ремонт, но едва след като назначената комисия установи колко ще струва и след като пусне докладна записка до столичния кмет.
За изграждане на паркинг към автогарата е обявен конкурс от Столичната община и до края на месеца вероятно ще бъде избран изпълнител, каза Вълкова. Има площ, предназначена за паркинг, потвърди и комендантът на автогарата Пламен Петков. Това значи, че пристигащите и заминаващите няма да ползват паркинга като безплатна услуга.
Централната автогара бе официално открита на 8 юни тази година. Собственик е автофирма "Етап Адрес" и "Литекс комерс", които държат 75%, останалите са на Столична община. Строителството струва 15 млн. лв.
Автогарата е най-модерната в страната и най-голямата на Балканите. Претенциите на собствениците й са до края на годината да поеме 80% от междуградския и международния автобусен транспорт от и за София.