Около 20 млн. лв. плаща държавата годишно за обучението на фиктивни ученици - такива, които са вписани в дневниците на училищата, но реално не се обучават
Това съобщи министърът на образованието Тодор Танев в предаването "Лице в лице" по БиТиВи. Той уточни, че това е приблизителна сума, тъй като точните разчети още не са налични.
След 15 септември се очаква да се знае колко точно са тези несъществуващи ученици.
Министърът ще настоява фиктивното записване в училищата да се криминализира и да се въведе глоба от около 1500 лв. за всеки такъв ученик. На сайта на Министерството на образованието пък вече има прозорец, чрез който може да се подаде сигнал за фиктивно записани ученици. По думите на Танев в момента в училищата имало записани студенти и дори пенсионери.
Той предупреди също, че няма да разчита само на информация от училищата и регионалните инспекторати по образование, но ще изпраща и изненадващи проверки. Също така обеща, че ще предложи промени, с които да се намали минималният брой на паралелките, заради който най-често се прибягва до фиктивното записване на ечиници.
По думите му в общия случай броят може да се намали от 18 на 15 ученици, за да съществува една паралелка, а в специализираните училище и до по-малко.
Този въпрос ще бъде обсъден с министъра на финансите.